Freelance ve Kurumsal Ajans Farkı Nedir?

Freelance ve Kurumsal Ajans Farkı Nedir?

Kişi her zaman kendi elinde olmayanın peşindedir. Kurumsal ajans ortamındaki çalışanların freelance’e dönmek istemelerinin sebebi; evde rahatça ya da bir kafe ortamında bu işi yürütmektir. Fakat her koşulda kurumsal bir ajansta çalışmanın kişiye getirileri daha iyi ve avantajlı olacaktır. Bu iki fark aslında bir çalışanın hayatını nasıl etkilediğine şu başlıklarla değinebiliriz;

  • Kişisel Bakım;

Genellikle evinden rahatça çalışan bir freelancer, dışarıdan çalıştığı için bu kurumsal ajansta olduğu gibi kendine bakmak zorunda değildir.

  • Sorumluluk;

Freelance işte, patron siz değil her zaman müşterilerinizdir. Fakat kurumsal bir ajansta çalıştığınız takdirde patronunuza cevap vermekle yükümlüsünüzdür. Eğer kişi kendinden disiplinli bir yapıya sahipse bu durum o kadar da büyük bir sorun olmaz. Ancak baştan savma iş yapmaya meyilli ise bir de zor bir şekilde bulduğu müşterisi varsa işte o zaman işi hiç de kolay olmayacaktır.

  • Sosyallik;

Freelancede arada sırada birileriyle konuşursunuz fakat kurumsal bir ajansta canınız biriyle muhabbet etmek ve kafanızı dağıtmak istediğinizde takım arkadaşlarınız her zaman yanınızdadır. İşte tam da bu noktada sosyalleşmek açıdan kurumsal bir ajansta çalışmanın avantajları oldukça çoktur. Yaptığınız işin daha verimli olması açısından ve daha geniş çaplı bir bakış açısından bakmak için kurumsal ajans her zaman size artı katacaktır.

  • Çalışma Planı;

Freelance olarak çalışıldığında toplantıları ve iş planını siz belirlersiniz fakat kurumsal bir ajansta olduğunuz durumda toplantı ve iş planları bir sisteme göre belirlenir. Bu da sorumluluk bilincinin artmasında büyük oranda kişiye fayda sağlar. Ajansta size verilen bir işi, müşteri ve proje yöneticisinin belirlediği süre zarflarında yapmanız gerekir. İşte bu sebepten gerilir ve hırslanırsınız. Bu durum da size sorumluluk bilinci katar.

  • Çalışma Saatleri;

Freelancede ne zaman isterseniz o zaman çalışabilirsiniz fakat kurumsal ajansta sabit ve düzenli çalışma saatleri vardır. Bu durum bazen iyiyken bazen de kişi için kötü durumlar yaratabilir. Planlı ve programlı olmak her zaman sizin için daha iyi olacaktır.

 

 

 

 

    Leave Your Comment Here