Web Yazılım

Web Yazılım Ne İçin ve Nasıl Yapılır?

Web Yazılım Ne İçin ve Nasıl  Yapılır?

Yazılım, bilgisayarın koordineli ve uyum halinde çalışmasını sağlayan bir bilgi topluluğudur. Yazılım, dijitalleşen dünyamızın önemli bir ihtiyacı haline dönüşmüştür. Bu yüzden sürekli yazılım üzerine geliştirilmeler yapılmaya devam edilmiştir. Bir diğer deyişle yazılım, bilginin işlenmiş hali olarak ön plana çıkar.

Yazılım Sınıfları Nelerdir?

Yazılım denilince birden farklı yazılım sınıfları ön plana çıkar. Bu yazılım sınıflarının neler olduğunu sıralamamız gerektiğinde, şu şekilde belirtebiliriz;

  • Sistem yazılımı
  • Uygulama yazılımı
  • Özel ve hizmet yazılımı olmak üzere üç ana sınıfa ayrılır.

Sistem yazılımları daha çok bilgisayar mühendislerinin ilgi alanına girer. Yazılım üzerine çeşitli düzenlemeler yapılır. Sistem yazılımında aynı zamanda, farklı farklı pek çok özellik ise bir arada entegrenebilir hale  getirilebilmektedir.

Uygulamaları yazılımları ise en temel yazılım olarak tabir edilir. Biraz daha derinlemesine içeriğin kapsadığı bir yazılım kolu olmayı başarıyor. Windows, Linux gibi yazılımlar bunlara örnek olarak verilebilir.

Özel ve hizmet yazılımları ise, şirketlerin iş hayatını kolaylaştırma adına geliştirilmeyi sağlar. Bilgisayarın tüm sistemleri ile entegre olarak çalışan kapasitesine sahiptir. Daha çok e ticaret işiyle uğraşan firmalar, bu yazılım sınıfını kullanır.

Kullanılan Web Yazılım Çeşitleri

İhtiyaç haline dönüşen ve kullanılan pek çok web yazılım çeşitleri yer alıyor. Bu web yazılım çeşitlerinin her birinin kendine özel farklı işlevleri bulunuyor.

Görsellik, eklenti ve yeni işlevsellik kazandırma gibi farklı farklı özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün. ASP, PHP, XML gibi pek çok farklı programlama dilleri bulunur. Programlama dillerini kullanan yazılımcılar, yazılıma yönelik ihtiyacın karşılanmasını sağlar.

En iyi web yazılım yapan firmalar ile hem bireysel hem de  e ticaret işiyle uğraşan şirketler, destek almaktadır. Yazılıma dair ihtiyaçların başarıyla karşılanmasını sağlamış oluyorlar.

    Leave Your Comment Here