Sosyal Medya Platformlarına Ceza!

Bilindiği üzere Türkiye, sosyal medya platformlarının ülkemizde temsilci bulundurmasını zorunlu hale getirmişti. Ancak söz konusu platformlar bu duruma riayet etmeyince bazı cezalar da söz konusu oldu. Bu kapsamda Twitter, Instagram, Youtube, TikTok ve Periscope olmak üzere sosyal medya platformlarından her birine 10’ar Milyon Türk Lirası ceza geldi. Bu durumu Ulaştırma ve Altyapı bakan yardımcımız Ömer Fatih Sayan, resmi Twitter adresinden duyurdu.

Söz konusu cezanın tebliğ tarihinden sonra 30 gün içerisinde bu yükümlülük sağlanmazsa, ayrıca 30 Milyon Türk Lirası idari bir para cezası uygulanacak. Eğer sosyal medya platformları kurallara uymamakta ısrar ederse devletimiz, ilgili sosyal medya platformlarının internette kullandıkları trafik bant genişliği oranını yüzde 90 daraltma yoluna gidecek.

Hatırlanacağı üzere TBMM’den geçtiğimiz temmuz ayında geçen 7253 nolu sosyal medya yasasının bir gereği olarak tüm sosyal medya platformları temsilci bulundurmak zorundaydı. Bu yasa 1 Ekim tarihinde yürürlüğe girdi; ancak Instagram, Youtube ve Twitter gibi sosyal medya platformları bir temsilci belirtmedi. Bu nedenle ilk etapta bu platformlara 10’ar Milyon Türk Lirası ceza kesildi ve bu ceza ödenmezse ve gereklilikler yerine getirilmezse, miktar 30 Milyon Türk Lirası olacak.

Eğer 30 Milyon Türk Lirası da ödenmezse,  ülkemizdeki şirket ve firmaların bu platformlar üzerinden reklam vermesine yasak getirilecek. Eğer yine yükümlülükler yapılmıyorsa, ilgili sosyal medya platformunun internette kullandığı trafiği yüzde 50 daraltılacak. Bu da daha yavaş açılmasına sebep olacak. Eğer sosyal medya platformları hala yasağa uymuyorsa, Türkiye Cumhuriyeti Sulh Ceza Hâkimliğine başvuru yapılarak, hızın yüzde 90 oranında düşürülmesi talep edilecek. Sosyal medya ajansları da haliyle durumdan etkilendi.

    Leave Your Comment Here