TSMC, 2nm Üretime 2025’te Başlamayı Düşünüyor!

TSMC, 2nm Üretime 2025’te Başlamayı Düşünüyor!

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olan TSMC, ortaya çıkan son raporlara göre 2 nm süreci üzerine kurulmuş olan çiplerin üretimine 2025’te başlayacak. Firma, yeni üretim süreci için yeni bir fabrika kurmayı planlamakta.

Fabrikanın Elektriği Yenilenebilir Enerjiyle Sağlanacak!

TSMC CEO’su C.C Wei, geçtiğimiz haftalarda Tayvan’da Taichung şehir yönetimi ile bir araya geldi. Görünüşe bakılırsa bu görüşmede, firmanın yeni bir 2nm üretim tesisi inşa etmesi ana konu olarak belirlenmişti. Toplantı bitiminde Taichung belediye başkanı Shiow-Yen Lu, TSMC’nin belirttiği yerde böyle bir fabrikanın kurulmasının maliyet oranının yaklaşık olarak 36 milyar dolar olacağını da söylediği iddia edilmekte.

Ortaya çıkan rapora göre şehir yetkilileri, fabrikanın çevreye verecek olduğu olumsuz etkiler sebebi ile konuya biraz endişeli yaklaşmaktalar. Fabrikanın bölgede birden fazla iş olanağı yaratacak olması ve yatırımların hızla artarak bölgenin kalkınmasına yardımcı olacağı düşüncesi ile birlikte projeye sıcak yaklaşan başkan Lu ise TSMC’nin fabrika için gerekli elektriği yenilenebilir enerjiden üretmesini de istemekte.

    Leave Your Comment Here