2021’in En Tehlikeli 5 Teknoloji Trendi!

2021’in En Tehlikeli 5 Teknoloji Trendi!

Teknoloji günden güne hızla gelişmekte. Fakat bu gelişim durumları bazı gizlilik ve güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmekte. 2021’de oldukça yaygınlaşan yapay zekâ ve çeşitli yazılım teknolojilerinden öne çıkan 5 tanesini derledik.

Gizliliğimizi tehdit etmeye başlayan problemleri durdurmak mümkün olmasa dahi problemi bilmek ve anlamak, problemin yaratacağı sorunlar ile başa çıkmak için son derece önemlidir. Tehlikeleri göz ardı etmemek gereken teknoloji trendlerinden en öne çıkanları şu şekilde;

  • Normalleştirilmiş bir gizlilik eksikliği; Son zamanlarda Amerika ve Avrupa’da gizlilik yasalarında güncellemeler yapılmaya başlandı. Fakat bu düzenlemeler gizlilik eksikliklerinin normalleştirilmesine neden oldu.

 

  • Akıllı ev asistan cihazları; 2022’ye kadar birden fazla evde akıllı ev asistan teknolojisine sahip olacağı tahmin edilmekte. Ürünlerin düşük fiyatlı olup daha fazla satılması için muadilleri üretilmekte. Fakat bu durum da insanları her türlü güvenlik ve gizlilik sorunu ile karşılaştırabilmekte.

 

  • Yüz tanıma yazılımları; Yaklaşık 10 yılı aşkın süredir hayatımıza dahil olan yüz tanıma cihazları, hızla gelişim göstererek hayatımızın birçok alanına girdi. Şifresiz oturum açma gibi özellikler de sağladı. Fakat yüz tanıma yazılımlarını da getirdiği kolaylıkların yanı sıra kişileri takip eden bir göz olarak da nitelendirebiliriz.

 

  • Deepfake; Bu yazılım, herhangi bir bireyin sadece sosyal medya fotoğrafını kullanarak kötü amaçlarla sahte görüntülerinin elde edilmesine olanak sağlayabiliyor. Deepfake görüntülerinin yaygınlaşması, yüz tanıma yazılımlarını da tehdit etmekte.

 

  • Otonom araçlar; Otonom ya da yarı otonom araçlar, kişisel cihazlardan farklı olarak bilgi ve verilere ek olarak kullanıcıların fiziksel güvenliğini göz ardı eder. Trafik söz konusu olduğu için bu tarz araçların tercih edilmesinin yaratacağı tehlike asla küçümsenemez.

    Leave Your Comment Here