ABD Ay’a İnsanlı Uçuşu 2025’e Ertelendi!

ABD Ay’a İnsanlı Uçuşu 2025’e Ertelendi!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’a insan gönderme programı kapsamında Artemis III misyonunun 2025’e uzadığını bildirdi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’a insan gönderme programı Artemis III misyonunun 2025’e ertelendiğini duyurdu.

NASA’nın web sitesinde yer alan bilgilendirmeye göre dün Amerika’nın ay keşif planlarının zorluklarını ve ilerleme sürecini değerlendiren NASA, Ay’da keşif yapma ve Mars’a astronot gönderme konusundaki uzun vadeli sürecini tekrardan yineledi.

NASA’nın Artemis uzay misyonu kapsamında 2024’e kadar Ay’a insanlı uzay uçuşlarının gerçekleşmesi planlanıyordu ki Ay’a astronot gönderme konusundaki ertelemelerde Blue Origin uzay uçuşu firmasıyla bu yılın başlarında açılmış olan davanın da etkisi olabileceği belirtildi.

NASA’nın insanları Ay’a gönderme kapsamında uzay programı, Apollo 11 misyonu ile başladı. Misyon dahilinde Neil Armstrong, 1969’da Ay’a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti. 2028’e kadar sürmesi tahmin edilen seferlerin ardından Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurulması ve orayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedeflenmekte.

    Leave Your Comment Here