Apple, 3 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Ulaştı!

Apple, 3 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Ulaştı!

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olan Apple, hisse fiyatlarındaki artış ile birlikte 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk ABD firması olmayı başarabildi.

Dört Yılda Üç Kat Daha Fazla Değer Kazandı!

Dört yıldan daha da kısa bir süre içinde değerini yaklaşık olarak üç katına çıkarmayı başarabilen firma, dördündü çeyrek kazançlarında tüm kategorilerde yıllık olarak büyüme gösterdi. Gelir oranını geçen yıla kıyasla yüzde 29 oranında artıran Apple, bu duruma ek olarak pazartesi günü 182.01 dolara yükselen hisse fiyatı ile birlikte 3 trilyon dolar piyasa değerini de ardında bıraktı.

2 Ağustos 2018’de öncelikle 1 trilyon piyasa değerine ulaşan topluma açık ABD şirketi olmayı başarabilen Apple, 19 Ağustos 2020’de de 2 trilyon dolarlık bir değerlemeye ulaşmış oldu. 2021’de ise firmanın hisse fiyatlarında yüzde 34 artış görülmüş oldu.

Apple’ın yükseliş göstermesine her ne kadar iPhone markası öncülük ediyor olsa da, firmanın hizmet geliri de bir önceki yıla kıyasla yüzde 25.6 oranında büyüme gösterdi ve son çeyrekte 18 milyar dolardan daha da fazla bir gelir sağladı. Apple’a kıyasla büyük teknoloji devlerinin de piyasa değeri yükselmeye devam ederken firmanın hemen ardında 2,5 trilyon dolar bir değere sahip olan Microsoft, 2 trilyon dolar ile Google ve 1,75 trilyon dolar ile de Amazon yer almakta.

 

 

    Leave Your Comment Here