SEO ile SEM Arasındaki Fark Nedir?

SEO ile SEM Arasındaki Fark Nedir?

SEM (arama motoru pazarlaması) ve SEO (arama motoru optimizasyonu) arasındaki farklar şu şekildedir;

 

  • Seo ve Sem alanında çalışmaların geri dönüşlerini zaman açısından ele aldığımızda Sem, Seo’ya oranla çok daha fazla hızlıdır. Seo alanında çalışmalara bakılacak olursa; seo hizmeti alan bir sitenin sektörü ve rekabetçi ortamı göz önüne alınarak ama motoru sonuçlarında ilk başlara çıkması için belirli bir zaman dilimine ihtiyaç duyulur. Bu zaman 1 ay ila 1 yıl arasındadır. Fakat Sem’ de ise bu süre oldukça daha kısadır. Sem alanında çalışmaların etkisini gösterme süresi maksimum 3 gündür.

 

  • Seo ve Sem arasındaki önemli bir diğer fark ise ‘doğallık’ kavramıdır. Seo’nun doğal uygulamalarla oluştuğu bir gerçektir ve internet üzerindeki kullanıcılar doğal ile yapay arasındaki farkı bilip bunu göz önünde bulundurarak tercihlerini yapmaktadırlar. Yani kısacası kullanıcılar, arama motoru sonuçlarında adwords reklamlarını tercih etmek yerine Seo çalışmaları ile ilk sıralarda yer alan web sitelerini tercih etmektedirler. Çünkü bu tarz siteler, kullanıcılara güven vermektedir.

 

  • Seo ve Sem arasındaki bir diğer fark, ‘maliyet’ kavramıdır. Seo, Sem’e göre çok daha düşük bütçeli bir maliyete sahiptir. Sem, sürekli olarak bir artış gösterirken, Seo ise tam tersi olarak önceden belirlenmiş olan sabit bütçelerle çalışmaları yürütür.

 

  • Seo ve Sem içerik ve kalite bakımından da farklılık gösterir. Seo’da içerikler kullanıcılar için faydalı odaklı iken; Sem, çokça ticari hedeflidir .Bu sebeple içerikler kullanıcılar tarafından tatmin edici bir seviyede kalite olmayabilirler.

 

Seo ve Sem arasındaki bu farkları dikkate alıp göz önünde bulundurarak markalara farklı sonuçlar sunduklarını bilmekte fayda vardır. Hedefleriniz ve amaçlarınız doğrultusunda hangisini seçeceğinize iyi bir araştırma yaptıktan sonra karar vermelisiniz.

    Leave Your Comment Here