Grafik Tasarım ve UI/UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

Grafik Tasarım ve UI/UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Farklı Odak; UI ve UX arasındaki en büyük fark, prototipleme açısından farklı bir kullanım tarzına sahip olmalıdır. Birden fazla UI tasarımcısı, prototipin bir hi-fi modeli olması gerektiğini ön görürler. Bunun yanı sıra, UX tasarımcısı için sadakat ve güven sonradan gelen bir konu başlığıdır; mantık daha ön plandadır. Kısacası: Kullanıcılarınızla tanışacağınız zaman, onlara UI tasarımcısı tarafından yapılmış olan tasarımları gösterebilirsiniz. Programcılarla tanışacağınız zaman ise UX tasarımcısı tarafından hayata geçirilen prototip tasarımları gösterebilirsiniz. Çünkü; tasarımcılar arayüze önem verirken, kullanıcı tasarımcıları derine odaklanırlar.

 

 • Kullandıkları Renkler; UI ve UX arasındaki farklardan bir diğeri ise kullandıkları renklerdir. UI tam renkli tasarımlar için kullanılırken, UX ise sadece 3 renk için kullanılır; siyah, beyaz ve gri. Bu fark, genellikle simge tasarımında görülür.

 

 • Kullandıkları Araçlar; UI ve UX arasındaki farklar fazla olduğu için kullandıkları araçlar da farklı olmalıdır. UI tasarımcıları için, görsel tasarımı son derece önemlidir. Bu sebeple, Sketch’e bağlı olarak Flinto ve Principle gibi araçların çokça avantajları vardır. UX tasarımcıları, genelde tasarımı daha etkili bir hale getirdiği için güvenilir olanları tercih ederler. Kullanımı basit olan, Balsamiq, Mockplus gibi etkenler birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

 

 • UX, UI Değildir; Bilimsel açıdan, UX sınırları belirleme, prototip oluşturma gibi etkenleri içinde barındırır. ise sadece görsel ve etkileşim tasarımını içerir. Hem UX hem de UI etkileşim tasarımını gerektirir. Bu konuda etkileşim tasarımı, kullanıcıların duygu, düşünce ve davranışlarına destek olur.

 

 

Yani kısaca UX ve UI arasındaki farkları listeleyecek olursak;

 

 • UX, UI değildir. Sadece bazı noktalarda birbirlerini tamamlarlar.
 • UX, UI’den tasarım açısından her daim önce gelir.
 • UX arayüz kullanımını kolaylaştırırken, UI arayüzleri güzelleştirir.
 • UX tüm hizmetleri kapsarken, UI sadece arayüzlerle ilgilenir.
 • UX, kullanıcıların hedeflerine ulaşmasında destek olurken, UI sadece duygusal bir bağ kurar.

  Leave Your Comment Here