Native ve Hybrid Uygulamalar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Native ve Hybrid Uygulamalar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mobil uygulama geliştirirken birçok uygulama kullanılabiliyor. Fakat bunlar arasından en çok yaygını ve en çok kullanılanları ise Native ve Hybird olarak ayrılmaktadır.

  • Native;

Native uygulamada eğer bir mobil uygulama geliştirilecekse öncelikle bu platformun bizlere sunduğu dil ve IDE ile uygulamayı geliştirmek gereklidir. Örneğin; Native IOS Developer tarafından Apple’ın vermiş olduğu dil olan swift ya da Objective C bilmek gereklidir ve aynı zamanda IDE olarak Xcode kullanılması gereklidir. Fakat NativeAndroid Developer tarafından geliştirilecek uygulama Google’ın sunduğu dil olan Kotlin ya da Java bilmek gerekir. Aynı zamanda IDE olarak da Android Studio kullanmak gereklidir. Kısacası bu diller ile yazılan uygulamalar, Native uygulama olarak hayata geçmektedir.

  • Hybrid;

Hybrid uygulama, HTML5, CSS ve JavaScript kullanılarak oluşturulur. Tek kod ile birden fazla platform geliştirilebilir. Cross-platform yani bir diğer adıyla çapraz platform, uygulama geliştirme olarak da kullanılır. Bütün platformlar için aynı sonuç veren bu uygulama, tek kod yardımı ile nativeye benzer bir uygulama geliştirilebilir. Hybrid’in çalışma şekli, yazılan uygulamayı platformda bir webViewde çalıştırmak gerekir. Yani telefonda tarayıcıyı tam ekran kullanıyormuş gibi düşünülerek, üste link yazıldığında yer olmadan, geri ve ileri gitme tuşları konulmadan, browserden daha hızlı ve local API’lere kolaylıkla ulaşabilme imkânı sunar.

Neden Native?

Her zaman en iyi ve en hızlı sonuca ulaşmak için Native’i tercih etmekte fayda vardır. Platformla ilgili bütün API’lere ulaşabilme ve daha fazla kaynağa ulaşabilme gibi kolaylıklar sağlar. Bir sorunla karşılaşıldığı zaman soru soracağınız noktalar her zaman daha fazladır.

Neden Hybrid?

Hybrid sadece mobil uygulamalar ile kısıtlamak yanlıştır. Şu anda desktop için uygulama geliştirilebilecek frameworkler vardır. Örneğin; electron ile Mac, Windows ya da Linux’a uygulamalar geliştirilebilir.

 

 

 

 

    Leave Your Comment Here