Influencer Marketing (Etkileyici Pazarlama) Nedir? Kimler Kullanmalıdır?

Influencer Marketing (Etkileyici Pazarlama) Nedir? Kimler Kullanmalıdır?

Influencer marketing, Instagram, Youtube, Twitter gibi daha birçok farklı sosyal medya platformlarında yüksek takipçilere sahip ve influencer olarak tanımlanan kişilerin paylaşım yaptığı içerikler ile farklı markaların ürün ya da hizmetlerini tanıtması ve bunlarla ilgili deneyimlerini paylaşarak kişileri markaya yönlendirmesi durumunda influencer marketing olarak adlandırılır.

Dijital ortamda etkileşim gücü yüksek kişilerin markanızı tanıtması ve takipçilerine öneride bulunması gibi durumlarda gerçekleşen pazarlama modeli olarak tanımlanır. Son zamanlarda sosyal medyanın kullanımının artması ve tüketim alışkanlığının genele yayılması ile influencer marketing (etkileyici pazarlama) modelinin kullanımı oldukça hız kazanmıştır.

Televizyonlarda ya da billboardlarda yapılan reklamlarda herkes tarafından tanınmış olan ünlü ya da markanın kendi hedef kitlesi üzerinde etki kuran kişi seçimleri yapılması yeni bir şey değil. Fakat influencer marketing bu reklam modelini daha da ileriye taşıyarak doğal ve organik pazarlama etkileşiminin bir parçası olmuştur.

Influencerlar sadece reklam çekimi zamanında metinler ile kampanyada yer alan tarafta olmanın ilerisinde organik bir kullanıcı olarak ürün ve hizmetlerin değerlendirmesini yapan ve gerçek kullanıcı yorumlarıyla alıcıyı etkileşime sokarak satın alma davranışlarını olumlu yönde etkileyen reklam yüzleri olarak fark yaratmaktadırlar.

 

Kimler Kullanmalıdır?

Influencer marketing uygulamalarının birden fazla avantajının olması bütün markaların etkileyici ve kesin sonuçlar alacağı anlamına gelmediği gibi bazı markalar için avantaj olurken bazıları için de dezavantaj olabilir. Pazara sunulan ürün ve hizmetler tanıtımında verilmek istenen mesajlar dikkat çekip gözle görülmeye değer olmalı ki influencer marketing başarılı olabilsin. Kısacası influencer marketingde başarılı olmak izleyeceğiniz yolun doğruluğuyla alakalı bir durumdur.

    Leave Your Comment Here