Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse denilen bu kavram, tüm sanal alemin yükseltilmiş gerçeklik ve internetin bütününün toplamı da dahil olmak üzere neredeyse son seviye geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel kalıcılık sanal alanın benzemesiyle oluşturulan kolektif bir sanal gerçeklerin paylaşıldığı alandır. ‘Metaverse’ tanımı ilk olarak bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafında ortaya atılmıştır. Metaverse, yükseltilmiş teknoloji sayesinde donatılmış kullanıcılar tarafından onaylanan ve çok büyük etkileşime sahip olan popüler bir sanal dünya olarak hayatımıza giriş yapmıştır.

 

Gerçeğe yakın olan sanal dünya, insanların dijital avatarlar kullanarak temsil edildiği bir alandır. Sanal dünya, içinde bulunduğu toplumun kararlarına bağlı olarak sürekli bir şekilde büyür ve gelişim gösterir. İnsanlar tamamıyla sanal olarak yani sanal gerçeklikle metaverse’e girebilecek veya yükseltilmiş gerçeklik yardımıyla fiziksel alanlarda onun bölümleriyle alakalı etkileşim sağlayabileceklerdir.

 

Ek olarak Metaverse, son zamanlarda özellikle kripto para işinde sıklıkla tercih edilen ve duyulan bir kavramdır. Tüm sanal alemler, yükseltilmiş gerçeklik ve internetin toplamı da dahil olmak üzere fiziksel gerçeklik ve kalıcı sanal alemin bir araya gelmesiyle oluşturulan sanal paylaşım alanıdır. Bu kavrama kişiler yükseltilmiş gerçeklik ile beraber vücutlarıyla erişim sağlayabilmektedir. Bu platform, bağımsız bir dijital uzay olarak da adlandırılıyor.

 

 

    Leave Your Comment Here