Avustralya, İnternet Trollerine Karşı Sert Bir Yasa Getiriyor!

Avustralya, İnternet Trollerine Karşı Sert Bir Yasa Getiriyor!

Reuters’ın iddialarına göre Avustralya, internet trollerine karşılık olarak yeni bir yasayı gündeme getirdi. Başbakan Scott Morrison’un yaptığı açıklamalara göre bu yasa sayesinde, nefret söylemi ve karalayıcı yorumlar içeren paylaşım yapan kişilerin kimliğinin açığa çıkarılması direkt olarak mümkün olacak.

Yetkililere göre bu yasa doğrultusunda güncel bir şikâyet platformu kurulacak. Yani bir kişi Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kanallarından saldırıya uğradığında buraya başvuracak ve içeriğin kaldırılması doğrultusunda talep arz edecek. Eğer ki içerik kaldırılmazsa yetkililer, sosyal medya kanallarından saldırıyı yapan kişinin kimliğini isteyecek ve ardından hukuki süreçler daha hızlı işleyecek. Bu sayede bu saldırganların ceza alması sağlanacak.

‘Platformlar Güvenli Bir Hale Gelmezse Böyle Kararlar Almaya Devam Edeceğiz’

Morrison bu saldırı durumu ile şu açıklamaları yaptı; ‘Sosyal medya kanalları bu şekil içeriklere izin vermemelidir ve kaldırılmasını sağlamalıdır. Eğer ki bunu gerçekleştirmezlerse ve yarattıkları sanal dünyaları güvenli bir hale getirmezlerse, biz de bu şekilde yasalar çıkarırız ve güven oluşturmaları için onlara baskı uygularız.’

Fakat ülkenin planladığı bu kararın kullanıcı gizlilik hakkında bazı soru işaretlerini yarattığını belirtelim. Trollere karşılık olarak bu yasanın işe yarayabileceği söylense de bazı uzmanlar, anonim olmanın internet ortamında engellenmemesi gerektiğini ve trol olarak nitelendirilenler haricinde birçok kişinin de bu yöntemle sosyal medya kullandığının da altını çiziyor.

 

    Leave Your Comment Here