Metaverse: Virtuali-tee Gerçeğe Dönüştür!

Metaverse: Virtuali-tee Gerçeğe Dönüştür!

Metaverse, topluma çeşitli şekillerde sunulur. Metaverse kavramı, Neil Stevenson’ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı Avalanche’da, kişilerin avatarlar olarak birbirleri ile ve yazılım ajanlarıyla gerçek dünya metaforunu kullanarak 3 boyutlu sanal bir alemde etkileşime girdiğinde ortaya çıkmış bulundu. Oyun ayrıca dijital para birimleri ile büyüyen tamamıyla işlevsel bir ekonomiye sahip durumda.

Roblox, son zamanlarda en başarılı Metaverse olarak kayıtlara geçmiştir.

 

40 Milyar Dolardan Fazla Olduğu Tahmin Edilen Roblox, Yeni Dönemin Ekolojisini Yaratıyor!

10 Mart 2021 tarihinde New York Borsası’nda işlem görmeye başladıktan sonra Roblox, internet endüstrisinde oldukça hızlı gelişim göstermeye başladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu verilerine dayanarak, şirketin piyasa değeri bir yıl önce 3,9 milyar dolardan 45,3 milyar dolara yükseldi ve Roblox’un piyasa değeri EA, Unisoft ve oyun endüstrisindeki diğer büyük şirketleri arkasında bıraktı.

Mart 2021 tarihinde Roblox, Activision’dan sonra ikinci sırada olup 45.3 milyar dolar değerindeydi.

Roblox, öğrencilerin yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini özgür bırakmalarını sağlamak amacı ile 2004’te Roblox’u tasarlayan David Baszuki ve Eric Kassel tarafından yazılan bir fizik simülasyon laboratuvarı olan Interactive Physics’ten ilham almıştır. Roblox, Ready Player One filmindeki meta veri tabanına benzer olacak şekilde, kullanıcıların istedikleri zaman istedikleri şekilde oynaması, öğrenmesi ve iletişim kurması için 3 boyutlu sanal platform olarak tasarlanmıştır.

    Leave Your Comment Here