Bakandan Otomobil ve Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi Duyurusu!

Bakandan Otomobil ve Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi Duyurusu!

2021’de Türkiye otomotiv sektörü için oldukça zorlu bir yıl geçirdi. Döviz kurundan dolayı artış gösteren fiyatlara bir de ÖTV farkı eklenince zamlar korkunç seviyelere kadar arttı. Ayrıca çip krizi gibi sebeplerle araç bulunurluğunda ciddi derecede sıkıntılar da meydana geldi.

Bu yıl biterken, yüzde 50 ÖTV dilimine giren yalnızca bir ya da iki model kaldığını görmekteyiz. Çoğu otomobil yüzde 80’lik dilimde yer almakta. Doğal olarak baz fiyatları bile 320 bin TL’nin üstünde seyretmekte. Sektör temsilcileri ve tüketiciler, 2022’ye umutla bakmak adına ÖTV indirimi de istemekte. Aynı durum beyaz eşyalarda da geçerli.

Bu konuda en net yanıt, katılmış olduğu bir yayında ekonomi gündemini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. Nebati, otomobil ve beyaz eşyada ÖTV indirimi var olup olmayacağı hakkında hayır yanıtı verdi ve sonrasında ‘Araç satışlarında bir düşme yok sadece araç kuyrukları var. Talepleri karşılayamıyorlar, ÖTV’yi niye indirelim? Beyaz eşyada tarihi rekorlar kırılıyor ihracatta ve iç tüketimde, ÖTV’yi niye düşürelim?’ dedi.

    Leave Your Comment Here