BTK, Twitter’in Reklam Yasağını Kaldırdı!

BTK, Twitter’in Reklam Yasağını Kaldırdı!

Türkiye’de 31 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’den günlük olarak 1 milyondan fazla erişim sağlayan platformların Türkiye’de temsilci atama zorunluluğu bulunmakta. Bu yükümlülüğü yerine getiremeyen Twitter’a ilk olarak para cezası kesilmiş daha sonra da reklam yasağı uygulanmıştı. Türkiye’de temsilci atayan Twitter’ın reklam yasağı süresiz olarak kaldırıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun ‘Twitter Inc. (Periscope/Scope) Adlı Sosyal Ağ Sağlayıcıya Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararının Kaldırılmasına İlişkin Başkan Kararı’ Resmî Gazete’de yayınlandı.

Bu duruma göre Twitter’ın, ‘5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un temsilci belirleme ve aynı zamanda bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi sebebi ile 15 Ocak 2021 tarihli reklam yasağının kaldırılmasına karar verildi. Yasak sebebi ile Türkiye’den Twitter’a reklam verilmesi imkansızdı. Twitter sadece yurt dışından verilen reklamları Türkiye’deki kullanıcılara göstermekteydi. Bundan sonra Türkiye’deki şirketler Twitter’a reklam verebilecek. Bu yasağı aşmak için oldukça fazla şirket yurt dışından ajanslar üzerinden reklam vermeyi deniyordu.

Twitter, 20 Mart 2020’de Türkiye’de temsilci atayacağını BTK’ye bildirmişti. Bu kararın sonrasında Twitter’a daha da büyük bir ceza uygulanmadı. Twitter temsilci atama kararı almamış olsaydı ilk olarak 50 bant daraltma cezası ile sonra da yüzde 90 bant daraltma cezasıyla karşı karşıya gelecekti.

 

 

 

    Leave Your Comment Here