Çin Kendi NFT Ekosistemini Kuruyor!

Çin Kendi NFT Ekosistemini Kuruyor!

Merkeziyetsiz olduğu için kripto paraları ülkede tamamıyla yasaklamış olan Çin, dijital Yuan uygulaması ile beraber bütün dijital varlık işlemlerini de kontrol altına almıştı. Ülke şimdilerde ise büyüyen NFT trendi karşısında adım atıyor. 

Çin NFT Sektörü Kuruluyor!

Devlet destekli olan China Mobile, China Union Pay ve Devlet Bilgi Merkezi tarafından kurulan Blokzincir Hizmet Ağı- BSN, NFT transferlerini destekleyecek bir yapılanma için de harekete geçmiş durumda. Bu yeni yapının Cosmos gibi 20 önemli platform ile iş birliği içerisinde olduğu da ifade edilmekte.

Bilindiği üzere NFT sektörünün tam tersine BSN ağı kripto para ile ticareti yapılan NFT’leri desteklememekte. Yani kısacası tamamıyla devlet kontrolü adı altında transfer edilen NFT ürünleri olacak. Bu sebeple kanuni herhangi bir sıkıntı da olmayacak. İşletmeler ve kişiler bu ağda NFT’leri yönetebilmek için çeşitli uygulamalar da geliştirebilecek.

BSN bu ay sonuna doğru NFT ürünlerini destekleyecek yapı için güncelleme yayınlayacak. Daha sonrasında ise programlama ara yüzü yayınlanacak. Ticaret ve hizmet ücretleri için yalnızca dijital Yuan kullanılabilecek.

BSN, Ethereum gibi ağları uyarlayan 10 farklı zinciri entegre etmeye hazırlanmakta. Tencent, Baidu gibi devler bu kontrol altındaki blok zincirlerinde dijital koleksiyon olarak tanımladıkları NFT ürünleri piyasaya sürmekte. Yalnızca 70 cent çıkarma ücreti olan söz konusu bu dijital koleksiyonların bu sene de 10 milyona ulaşması beklenmekte. Dijital Yuan altyapısının da eklenmesi ile birlikte NFT pazarında oldukça fazla önemli değişimlerin yaşanabileceği de düşünülmekte.

    Leave Your Comment Here