DJI’a Kötü Haber!

DJI’a Kötü Haber!

Huawei de dahil olmak üzere son zamanlarda Uygur Türklerinin Sincan özek bölgesinde insan hakları ihlallerine verecek derecede kısıtlanması ve kamplara alınması gibi eylemlerde rol alan Çinli firmalara ABD tarafından ambargo uygulanmakta. Son olarak da ünlü Drone üreticisi DJI yatırım yasağına takılmış durumda.

DJI’a Üzücü Haber!

Ticari Drone sektörünün lider konumundaki DJI, özellikle Uygur toplama kamplarını izleyen teknolojiler geliştirmekle gündeme oturmuştu. Çin’in insan hakları ihlallerine karşı sert tepki veren ABD ise yeni yatırım yasaklarını açıkladı.

Çin’in parlayan yıldızı konumunda olan yonga dökümcüsü SMIC ve DJI da dahil olmak üzere 8 Çinli firmaya yatırım yasağı uygulandı. Bu şirketler zaten ABD menteşeli herhangi bir şirketten tedarik sağlayamıyordu. Şimdilerde ise herhangi bir ABD şirketi bu şirkete yatırım sağlayamayacak.

DJI, bu yasak ile birlikte biraz daha sarsılacak çünkü çok önemli yatırımcılarından Kleiner Perkins ABD kaynaklı. Sonraki dönemde ise ABD’den yatırım da alamayacak. Geçtiğimiz haftalarda da Çinli Time Sense yapay zekâ firmasına ekonomik ambargo uygulanmıştı.

    Leave Your Comment Here