Elon-Musk-Neuralink

Elon Musk’tan Neuralink Projesi

Elon Musk’ın İnsan Beynine Çip Takma Projesi

Uçuk projeleri ile tanınan Elon Musk’ın bütün dünyada geniş yankı bulan son projesi yine heyecan yarattı. İnsan beynine çip takarak, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılacak olan proje, insan beynindeki sinir hücreleri ile akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar aracılığıyla veri akışını sağlayacak. Tesla ve SpaceX’in ceosu olan Elon Musk, kendi şirketi olan Neuralink tarafından, insan beynine takılacak olan çipin geliştirildiğini yaptığı tanıtım toplantısı ile duyurdu.

Tanıtım toplantısında konuşan Elon Musk, insan beynine yerleştirilecek olan çipin 8 milimetre ile 23 milimetre arasında olduğunu ve birçok hastalığın iyileştirilmesinde büyük rol oynayacağını belirtti. Ağrı tedavileri, görme bozuklukları, beyindeki hasarlar, beyin hastalıkları, uykusuzluk sorunları ve işitme kayıpları gibi hastalıkların tedavisinde yarar sağlayacağını belirtti.

Bluetooth Bağlantısı Aracılığıyla Telefonla Beyin Bağlantısı

Geliştirilen bu yeni teknoloji sayesinde, yürüme sorunu yaşayan felçli hastaların sinir dokularının da tedavi edilebileceğini söyleyen Elon Musk, bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirtip, bu konuda şunları iletti;

‘’Nöronlar kablo ağları gibidir ve elektronik bir sorunu çözmek için bir elektronik bir alet gerekir. Geliştirilen prototip çip aynı zamanda ısı, basınç ve hareket sensörlerine sahiptir. Alet bu sayede sağlık durumunu gözlemleyebilir ve örneğin bir kalp krizi ya da felç riskine karşı bu sayede uyarıda bulunabilir.’’ dedi.

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden olan Elon Musk’a ait olan Neuralink şirketinin sürdüğü araştırmalarda, domuzlar üzerinde yapılan deneylerin olumlu sonuçlar verdiği belirtildi. Tanıtım etkinliğinde Musk, Gertrude isimli domuzun burnuna yerleştirilen çipin olumlu netice veren verilerini katılımcılarla paylaştı. Bluetooth sayesinde beyindeki çipin telefonla bağlantısının sağladığı belirtildi.

İnsan Beynine Çip Yerleştirilmesi Nasıl Sağlanacak?

Elon Musk’ın açıklamalarına göre, Neuralink firması aynı zamanda bu çipin insan beynine yerleştirilmesini sağlayacak robot geliştirme çalışmaları da yapmaktadır. Robot tarafından kolaylıkla bu çip insan beynine yerleştirilebilecektir. Yapılan bu operasyonun oldukça kolay olduğunu belirten Elon Musk, çipin insan dokusu ile uyumlu olduğunu söyledi.

Bu operasyon sonrasında kafada sadece ufak bir yara olacağını söyleyen Musk, ‘’Şu an böyle bir çip taşıyor olsam bunu fark edemezsiniz. Kimbilir, belki de bu çipi taşıyorum’’ dedi.  Çipin maliyetinin ve çipin yerleştirilmesi için yapılacak olan operasyonun ise doğal olarak ilk başlarda pahalı olacağını belirten Musk, ilerleyen zamanlarda fiyatının birkaç bin dolara ineceğini ifade etti.

Son dönemlerde yaptığı projelerle tüm dünyada adını duyuran Elon Musk, insanların gelecekte yapay zekâlarla baş edebilmesi için, insan beyni ile bilgisayarların bağlantı kurması gerektiğini savunmakta olup, bu projenin de bu amaçla geliştirildiğini belirtti.

 

 

 

    Leave Your Comment Here