‘En Çok Filtrelerdeki Gibi Şiş Dudak, Kalkık Burun İsteniyor’

‘En Çok Filtrelerdeki Gibi Şiş Dudak, Kalkık Burun İsteniyor.’

Sosyal medya kullanımında daha güzel göründüğümüze inandığımız filtreler uygulamaktayız. Cildimiz daha pürüzsüz ya da yaşımız bu filtreler sayesinde daha genç durmakta.

 

‘Sanal dünyada yaşayıp güzelliğe kolay yolla ulaşabileceklerini sanıyorlar’

Dr. Melike Külahçı, anestezi uzmanı ve aynı zamanda estetik cerrahi kliniği kurucusudur.

Güzellik beyinde harekete geçirerek bir dizi pozitif nörokimyasal salgılatır. Bu sebeple insanlık yaşadıkça güzellik daima önemli durumda olacak. Fakat bu duyu algısının da kişilik değerleri perspektifinde çok da abartılı olmaması gerekiyor.

Genç kitle sanal platformlarda yaşayıp güzelliğe, estetik ameliyatlarla kolay bir şekilde ulaşabileceklerini düşünmektedirler. Elimizde var olan bir sihirli değnek bulunmamakta. Fotoşop’larla oynanmış yüzlere, şekillendirilmiş vücutlara özenerek spor ve beslenme önerilerini hiçe sayıp o vücutlara ulaşabilmek imkânsız durumda.

Özellikle genç kızların filtrelerle en çok yaptığı, gözlerini olduğundan daha da iri göstermek. Fakat bu durum estetikle kesinlikle mümkün değildir. Kimi hastalar ‘Audrey Hepburn’ gibi kocaman gözlere sahip olma için kliniklere başvurmakta. Ne yazık ki böyle bir cerrahi işlem söz konusu değildir.

 

ABARTILI DÜZENLEMEYE ETİKET KONULACAK

Norveç Çocuk ve Aile Bakanlığı, beden dismorfik bozukluğu’yla mücadele kapsamında sosyal platformda gündem olan gerçekdışı güzellik algısına karşı bir yasa ortaya çıkardı. Norveç Meclisi’nde onaylanan yasaya göre; kişinin beden ölçüleri, şekli ya da renginde değişiklik yapılan görseller için bakanlık tarafından düzenlenen bir etiket olacak. Düzenleme, abartılı rötuşlar haricinde filtreyle çekilen fotoğrafları da kapsamakta. Aynı zamanda bu yasa, sosyal medya platformlarındaki reklam gönderileri için de geçerli olacak.

 

    Leave Your Comment Here