Petal Search

Google ve Huawei’nin Arama Motoru Savaşı Başladı!

Yıl içinde düzenlenen geliştirici konferans ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Huawei, kendi kullanıcıları için üretmiş olduğu Petal Search ile gündeme damgasını vurdu. Bu yeni arama motorunun duyurusunu ise Çinli bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalışan Zhang Pingan yaptı.

Petal Search, mobil cihazlarda kullanılmak üzere tasarlandı. Bu uygulamanın ilk aşaması ise akıllı telefon kullanıcıları için uygulamaya konuldu. Zhang  Pingan, Petal Search’ün şuan yaklaşık 170 ülkede ve 50’den çok dile sahip olduğunu aynı zamanda 20’den fazla sektörde faaliyet gösterdiğini de ekledi.

Huawei Petal Search ile Sahnede!

Ürettiği arama motoru ile Google’ı devre dışı bırakmak isteyen Huawei, Petal Search’ı kendisine ait uygulama mağazasına ekletti. Bu yazılım App Gallery aracılığı ile indiriliyor. Bu yazılımın ekrana sunduğu arama sonuçları, Qwant gibi 3. Parti kaynaklara ait. Qwant, 2013 senesinden beri hem Rusya’da hem de Avrupa’da oldukça değerli bir imaja sahiptir. Bu fırsattan istifade etmek isteyen Çinli firma, Fransız arama motoru ile çalışmaktan ise son derece memnun kaldı.

Huawei’in mobil servisi hazırlanan hizmet motorları arasında yer alan sistemler; reklam hizmeti ile ödeme sistemi ve harita yazılımı, tarama motoru ve arama motorudur. Akıllı arama seçeneğinde ise 5 tane ana özellik mevcuttur. Bunlar; Lokal arama ile entegre arama, ağ araması ile uygulama araması ve video, müzik aramasıdır.

Video ve Müzik araması; Huawei Müzik ile Huawei Video servislerini kullanarak hem müzik hem de video araması yapar. Uygulama araması; Huawei tarafından üretilmiş akıllı telefonlarla uyumlu olarak çalışan uygulamaların tespitini yapar. Lokal arama; telefonunuzdaki kayıtlı mesajlar ile rehberinizdeki kişileri bulur. Entegre arama; Haberler ile uygulama ve videolar dâhil olmak üzere tüm kategorilerde arama yapar. Ağ araması; Arama motoru sonucunun Baidu tarafından ekrana yansıtılan sonuçlar ile uyumlu olmasını sağlayarak yanlış bilgilerin önüne geçer.

Huawei’in Mobil servisleri için yazılım geliştirenler son 1 yılda %98 oranında artış gösterdi ve910bin kişide 1 milyon 800 bin kişiye erişti. Servis ile entegre olan yani bütünleşen uygulamaların sayısı ise %123 oranında arttı. Çin harici kullanıcılar tarafından geliştirilen Premium uygulamaların sayısı ise 6binden 73bine çıktı. Bakalım arama motoru savaşını Huawei mi yoksa Google mı kazanacak? Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

    Leave Your Comment Here