Intel’den 7 Milyar Dolarlık Malezya Yatırımı!

Intel’den 7 Milyar Dolarlık Malezya Yatırımı!

Küresel çip krizi sebebi ile tarihinin en büyük yatırım adımını başlatan Intel, yalnızca kendi ülkesine değil de farklı ülkelere de yatırım yapmakta. Çin konusunda da hükümetten uyarı alan firma diğer Asya ülkelerindeki tedarikçilerini takibe aldı. 

Malezya’ya Dev Yatırım!

Intel yöneticisi Pat Gelsinger’in TSMC ile kapasite konularını görüşmek üzere Tayvan’a gideceği ve aynı zamanda Malezya’daki paketleme tesislerini de kontrol edeceği gündeme oturmuştu. Bu hafta da Malezya’ya oldukça büyük yatırım duyuruldu.

Malezya yonga paketleme konusunda en önemli ülkelerden birisi ve oldukça fazla şirketin Penang adasında tedarikçisi bulunmakta. Intel de burada bir paketleme tesisi işletmekte. Kısıtlamalar sebebiyle düşen üretime Intel, çok önemli bir hamle ile devam ediyor.

Gelsinger ile birlikte Malezya Ticaret Bakanı ve Malezya Geliştirme Otoritesi Başkanı tarafından Kuala Lumpur Havalimanında yapılan duyurulara göre şirket buradaki paketleme tesislerine 7.1 milyar dolar değerinde yatırım yapmayı planlamakta.

Intel bunun dışında Nex Mexico bölgesindeki tesislerine 3.5 milyar dolar ve Arizona’daki yeni tesislere de 20 milyar dolar yatırım yapmayı planlamakta. Bu durumda toplam olarak 30 milyarı geçen bir yatırımı ülkesine kazandırmış durumda olacak.

    Leave Your Comment Here