İnternetin Geleceği Web 3.0 Nedir?

İnternetin Geleceği Web 3.0 Nedir?

Günümüzde internet artık insan yaşamının en önemli parçalarından biri konumunda. Birçok işimizi internet aracılığı ile yapabiliyoruz. Gerek alışveriş, iş ya da eğitim gerekse boş vaktimizi değerlendirmek için de birçok kişi internet ağlarından yararlanmakta.

Bu hızla çoğalan kullanım kapsamında, web giderek kendini geliştirmekte ve evrimleşmekte. Öncelikle Web 1.0 olarak tanımlanan internet ağı, 1980’lerin sonuna doğru ortaya çıktı ve şu ana göre daha az kullanıcıya sahipti. 20 yıl gibi bir süredir ise etkileşimli internet olarak tanımlanan Web 2.0 kullanılmakta. Büyük bir heyecanla beklenen internetin geleceği Web 3.0, Bitcoin dünyası sayesinde son zamanlarda sürekli gündemde.

 

Web 3.0 Nedir?

2004’ten bu yana ara sıra gündeme oturan Web 3.0, tam da umudumuzu kesmeye başladığımız zamanda tekrardan gündeme geldi. Web 3.0’ı bize tekrardan hatırlatan durum ise finans dünyası oldu. Bitcoin, Ethereum gibi kripto para zincirinin interneti yeni evrimine götürüp, bizi Web 3.0’a ulaştırması beklenmekte.

 

Web 3.0’ın Metaverse ile İlgisi Nedir?

Yakından bakıldığı takdirde Metaverse ve Web 3.0 oldukça birbiriyle alakalı durumlar. Web 3.0, Metaverse için bir alt yapı şeklinde olacak. Metaverse için kullanılacak olan VR cihazlar, Web 3.0’a geçiş dönemini oldukça hızlandırabilir. Açık kaynak kodlu bir sistem, güvenilir bir altyapı ile doğrulanabilir iletişim yöntemleri sağlanabilirse bu süreç oldukça kolay yoluna girebilir. Aslında bakıldığında her iki oluşum da internet dünyasının geleceği seviyesinde.

    Leave Your Comment Here