İran’daki İşletmeler Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanacak!

İran’daki İşletmeler Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanacak!

İran Merkez Bankası ile Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, İran’da bulunan işletmelerin uluslararası ticarette kripto para kullanmasını daha da kolaylaştıracak bir adıma imza attı. Söz konusu bu konuda İran Merkez Bankası ile Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı arasında bir anlaşma da imzalandı.

Bu anlaşma ile birlikte İran Merkez Bankası’nın Kapsamlı Ticaret Sistemi’ne kripto para altyapısı da eklenecek. Bu durumda İran, işletmelerin uluslararası ticarette kripto para birimlerini kullanabilmesini de sağlayabilecek.

İran’dan İşletmelerin Uluslararası Ödemelerde Kripto Kullanımına İzin!

İran Merkez Bankası, Kapsamlı Ticaret Sistemi’ne kripto altyapısının da eklenebilmesi için Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı ile bir anlaşmaya imza attı. Sonuç olarak da Merkez Bankası ile Madencilik ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan söz konusu bu anlaşma, uluslararası ticarette kripto para kullanımı için de oldukça büyük bir yatırım adımı olmuş oldu. Kripto para kullanımı ile ilgili olarak da şu şekilde bir açıklama yapıldı;

‘Sistemin işleyişi için bir mekanizmayı tamamlamak üzereyiz. Bu, ithalatçılara ve ihracatçılara uluslararası anlaşmalarında kripto kullanmaları için yeni fırsatlar da sağlanmalı’

Şimdilik konu ile alakalı olarak her iki taraftan da detaylı ve resmi bir açıklama gelmedi. Ayrıca ek olarak daha önce madencilik faaliyetlerini durdurmuş olan İran, Eylül 2021 tarihinde de bu yasağı kaldırmıştı.

    Leave Your Comment Here