Yatırımcılarıyla Davalık Olan CD Projekt RED!

Yatırımcılarıyla Davalık Olan CD Projekt RED!

The Witcher serisi ile oyun aleminde oldukça önemli bir yere sahip olan CD Projekt RED, geçtiğimiz yıllarda çıkış yakalayan 2077 ile bir anda eleştirilerin odak noktası haline geldi. 300 milyon doların üstünde bir bütçe ile geliştirilen ve mükemmel bir tanıtım süreci ile oyun severleri heyecanlandıran söz konusu bu yapım, maalesef ki aynı başarıyı çıktıktan sonra sürdüremedi.  

Konsepti ve sundukları gerekçesiyle oyun aleminin en başarılı yapımlarından birisi olması tahmin edilen bu yapım, bir anda fiyasko olarak anılmaya başlandı. Durum böyle bir hal alınca oyunun geliştiricisi CD Projekt RED de kar topu gibi gelişen sorunlarla mücadele etmeye başladı. Tabiki de bu sorunlardan en dikkat çekeni ise kendi yatırımcıları tarafından açılan davalardı.

CD Projekt RED, 1 Milyon 800 Bin Dolar Ödeyecek!

Bilindiği gibi CD Projekt RED, oyunun çok büyük hatalar ile çıkışının sonrasında birbirinin ardından gelen sorunlarla mücadele etmek durumunda kalmıştı. Her ne kadar ön sipariş sürecinde 8 milyon dolar gibi bir rekor sayıya ulaşsa da çok kötü sonuçlar doğuran hatalar, tespitler ve performans problemleri ile hedeflenen satış rakamlarına asla yakalayamadı.

Bu durum üzerine hissedarlar, mali performans konularında kendilerini yanlış bir şekilde yönlendirdiği iddiası ile CD Projekt RED’e dava açtı. Oyunun çıkmasının sonrasında yaşanan yüzde 54’lük hisse düşüşü, iadeler ve satış hedeflerinin tutturulamaması davanın gerekçeleri arasındaydı. Açılan dört davanın da daha sonra tek bir konu altında toplandığı durum da söz konusu.

    Leave Your Comment Here