Android’de Gerçek Zamanlı Veritabanı Kullanımı

Android’de Gerçek Zamanlı Veritabanı Kullanımı

Firebase gerçek zamanlı veri tabanı, bulut tabanlı NoSql (Not Only Sqol) bir veri tabanı sistemi olarak tanımlanabilir. Hiçbir sql sorgusuna gerek kalmadan json parametreleri ile yönetebilirler. Veri depolamaya ek olarak asenkron çalışması ile de veri değişimlerinin anlık olarak takip edilmesine olanak sağlar. 

Firebase Veri Tabanı Yapısı

Firebase Realtime Database, tüm verileri JSON objesi olarak kenarda tutar. Firebase Realtime yapısını genel olarak bulut tabanlı bir json ağaç yapısı olarak da hayal edebilirsiniz. Json ağacına veri eklediğiniz takdirde veriniz JSON formatında bir node haline gelecektir. 

  • Firebase Realtime Database’de ortaya çıkan platformlara Realtime olarak tetiklenebilir. Bir güncelleme, ekleme ya da silme işlemindeki dinlediğiniz yöntemler ile tetiklenir ve bu sayede gerçekten ekranlara da yansıtabilirsiniz.
  • Firebase Realtime Database veri sağlamayı direkt olarak karşıladığı için herhangi bir sunucu ve api’ye uygunluğu yoktur.
  • Kimlik doğrulaması yapabilmek için sağlayabilirsiniz. Ayrıca ek olarak veri kuralları koyabilme imkanına da sahipsiniz; Dize tipindeki bir maksimum 100 karakter olması gerekli.
  • Çevrim dışı olunan, Firebase Real Database’leri paketlerken taşıma sonrasında veri gönderme işlemine de devam edilebilir.

 

 

    Leave Your Comment Here