Web Sitesi Arayüzü Çizilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Web Sitesi Arayüzü Çizilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Web sitesi arayüzü kusursuz bir mobil uygulama ve web site oluşturmada etkili en önemli aşamalardan birisidir. Başarılı bir şekilde tasarlanan  web site arayüzü sizin işinizi kolaylaştırdığı gibi farkınızı da ortaya koyacaktır. İşte bu konuda dikkat etmeniz gerekenler şöyledir;

 • Öncelikle kime hitap ettiğinizi bilmeniz gerekmektedir. Yani iyi bir hedef kitle analizi yapılması arayüz çizimi için önemli etkenlerden birisidir. Potansiyel müşteriler üzerinden bir arayüz tasarımı yapılması işinizi kolaylaştırır ve aynı zamanda bilinirliğinizi arttırır.
 • Tutarsızlıktan kaçınıp yalın bir şekilde çalışmak gereklidir. Sade bir bakış açısıyla tasarlanan arayüz uzun vadede her zaman sizi destekler. Teknolojik çağda hızın önem kazandığını göz önüne alırsak, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre daha çok tercih edilebilirsiniz. Bu durumda markalar müşterilere yüksek fiyat sunsa bile tercih edilme olasılıkları çok daha yüksek olacaktır.
 • Tasarımda kullanacağınız yazı stilleri ve fontları potansiyel müşteriler tarafından dikkat çekicilik açısından oldukça önemlidir. Estetik olarak yazıların göze hitap etmesi tercih edilme açısından da markalara katkı sağlayacaktır.
 • Görsel bir hiyerarşi oluşturmak marka imajı açısından fayda sağlayacaktır. Son dakika gelişmeleri, en çok yorum yapılan gönderiler ve trend görseller vs. bu hiyerarşiyi oluştururken göz önünde bulunduracağınız detaylar olabilmektedir.
 • Sitenizde feedback’leri kullanmayı asla ihmal etmeyin. Bu strateji müşteri kaybetmemenizi sağlayacaktır. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar neyi nerede yanlış yaptığının farkına varıp uyarı alırsa deneyim olarak katkı sağlayacaktır.
 • Arayüz tasarımı için kontrast renk tercih edilmesi çok risklidir. Bunun aksine görseller ve metinler ne kadar arka plan ile uyumlu olursa imaj açısından o kadar daha yararlı olacaktır.
 • Siteye giriş yapıldığında kullanıcıların karşısına çıkan kayıt formları yeterli seviyede olmalıdır. Çünkü birden fazla çıkan kayıt formları ve istenen e-mail adresleri kullanıcılar tarafından güvensizliğe sebep olur. Yani kısacası aynı bilgiyi iki kere istemek büyük bir hata olacaktır.
 • Uzaktan ortak çalışma yapabileceğiniz uygulamalarla çalışmak size prestij katacaktır. İş birliği gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.
 • Arayüz tasarımı göründüğü gibi kolay bir uygulama değildir. Birçok farklı konuyu ve disiplini bir araya getirerek oluşturulabilecek bir tasarımdır. Bunun bilincinde olup tasarım bu şekilde oluşturulduğunda sorun ortaya çıkması düşük bir ihtimal olacaktır.

 

 

 

 

 

  Leave Your Comment Here