Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir? 10 Adımda Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir? 10 Adımda Kurumsal Kimlik Tasarımı

Bir kurum veya kuruluşun kurumsal kimliği, o kurumun benliğidir. Marka imajını ve karakterini görsel bütünlüklerle ortaya çıkarma çalışmalarının bütüne denir. Tüm dünyadaki markaları, kurum ve kuruluşları birbirinden ayıran en önemli özellik kurumsal kimliklerdir. Kurumsal kimlik, duyulara hitap ettiği gibi bilinirliği ve akılda kalıcılığı da ortaya koyar. Markaların imajını destekler ve kaliteli gösterir. Ayrıca iyi bir kurumsal kimlik tasarımı diğer rakip firmaların önüne geçip daha farklı etkileşim kurmaya yardımcı olur.

 • Strateji ile Başla;

Bu işin ilk ana bileşeni iyi bir strateji oluşturmaktır. Uygulamanın en başında yol haritası belirleyip kurumsal kimlik tasarlama aşamalarında neler olacağını hesaba katarak başlamak size zaman kazandıracaktır.

 • Ayrıntılı Brief ile Çalışmaya Başla;

Tasarımın yapılacağı markadan brief alınmazsa, tasarım sonucunda kötü geri bildirimler alınması durumu söz konusu olabilir. Bu riski almamak için ne yapacağımızı kesin bilip ona göre çalışmayı denemelisiniz. Net bir strateji uygulanması marka ve müşteri bağı açısından daha güvenilir olacaktır.

 • Araştırma Yap;

Bir markayı tanıyabilmek onun tüm iç yüzünü benimsemek demektir. Bu da aslında tasarımcı için oldukça önemli bir detaydır. Bir marka oluştururken, müşterilerin ana hedef kitlesini, amaçlarını doğru bir şekilde araştırmak çalışmaları hızlandırmada destek sağlar.

 • Beklentileri Ölç;

Müşterilere marka ile ilgili sorular yöneltmek, aslında müşterilerin markalardan ne istediklerini anlamaya yardımcı olacaktır. Olaya müşterilerin baktığı noktadan bakabilmek beklentileri ölçme adımında size çok yardımcı olacaktır.

 • Rakipleri Kontrol Et;

Rakip markaların, kullandığı renkler, yazı biçimleri, görsel kullanımı gibi unsurlarına bakın. Benzersiz bir tasarım sunmada size destek olacaktır. Bu etkenleri göz önünde bulundurarak müşterilere benzersiz bir sunum yapabilirsiniz.

 • Sadece Logoya Güvenme;

Logolar bir markanın kimliği oluşturmada büyük rol oynarken bazen de markalar sadece logolar üzerine inşa edilmiyor. Kurumsal kimlik oluştururken de bunlara odaklanmak gerekir. Her zaman büyük resmi düşünüp, küçük ögelerin de birbiriyle bağlantı olduğu bir tasarım yapılması gereklidir.

 • Müşteriyi Göz Ardı Etme;

Markaların ne kadar deneyimi olursa olsun, müşteriler her zaman ürünler hakkında daha fazla şey bilirler. Bu sebeple müşterilerin isteklerini her zaman dinlemeli ve bu şekilde çalışma yapılmalıdır.

 • Versiyonda Kısıtlı Olma;

Büyük bir kimlik oluşturmada en önemli adım müşterileri iyi dinlemektir. Renk seçenekleri, ayrıntıları gibi unsurları sınırlayarak basit bir kimlik oluşturabilirsiniz. Fakat yine de seçenekleri çok tutmakta ve renk, font gibi detaylara yoğunlaşmak önemli olacaktır.

 • Özel Spot Oluştur;

Yapılan her işte seyirci çekmek ve kitleyi bağlamak çok önemlidir. Çalışmanın başında müşterilere kendilerini özel hissettirecek şekilde davranmalısınız ki daha sonrasında işiniz daha da kolay olsun. Karşınızdaki insanı hayal ettirin ve ondan bir şeyler alın. Bu sizin özgün ve yaratıcı bir kimlik tasarlamanıza destek olacaktır.

 • Daha Fazla Oku;

Kimlik yaratmada farkınızı ortaya koymak istiyorsanız her zaman okumalı, araştırmalı ve beyin fırtınası yapmalısınız. Bildiklerinizin üzerine daha fazla şeyler katmak size uzun vadede her zaman katkı sağlayacaktır.

 

 

 

  Leave Your Comment Here