TSMC, N4X İşlem Teknolojisini Duyurdu!

TSMC, N4X İşlem Teknolojisini Duyurdu!

Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC, özellikle küresel pandemi ve çip sıkıntısı problemleri nedeni ile her gün gündeme geldiği için artık çok kişi tarafından yakından tanımaya başladı. Özellikle de firmanın son zamanlardaki Apple ile olan yakınlaşması da oldukça dikkatleri çekmişti.

Ancak TSMC’nin bünyesine teni teknolojiler entegre etmek amacıyla çalıştığını ve şu anda da dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olduğunu da bilmekteyiz. Bugün de ortaya çıkan bir haber firmanın bir diğer üzerinde çalıştığı yeni nesil N4X teknolojisini de ortaya koydu.

TSMC, HPC Pazarına Giriyor!

TSMC, yeni N4X işlem teknolojisinin oldukça yüksek performanslı bilgi işlem iş ağırlıklarını ve aygıtlarını hedeflediğini dile getirdi. İlk üretimlerin bu yıla yetişmeyeceği de söylentiler arasında. Dolayısı ile 2023’ün ilk yarısında denemelere başlanabilir. Bu durum da ilk N4X tasarımlarının 2024’ün ilk başlarında piyasaya sunulmasını bekleyebiliriz.

N4X tasarımı aslında bakıldığı zaman, performansı ve maksimum saat frekansları geliştirerek elde edilen N5A’nın yükseltmesidir. N5 üretim hattına ve kullanım aşamalarına oranla yaklaşık olarak yüzde 15’lik bir performans artışı da sağladığı biliniyor. Firma ayrıca ek olarak N4X’in 1,2 voltta N4P işlemine göre yüzdelik olarak 4 performans artışı sunduğunu da savunuyor.

    Leave Your Comment Here