NASA, James Webb Teleskobunun Fırlatmasını Yine Askıya Aldı!

NASA, James Webb Teleskobunun Fırlatmasını Yine Askıya Aldı!

NASA, James Webb teleskobunun 22 Aralık’a kadar uzaya göndermeyi planlıyordu. Fakat fırlatılması yine askıya alınmış durumda. Eğer ki cihazın dünyadan ayrılış sürecini daha yakından takipteyseniz, muhtemelen birkaç kez bu erteleme duyumlarına rastlamışsınızdır.

Projenin resmi sayfasında yer alan bir duyuruda NASA, James Webb ekibinin teleskop ile Ariane 5 fırlatma aracı arasındaki bir iletişim sorunu üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi. Bu sebeple de 24 Aralık tarihinden önce fırlatılmasının da imkanının olmadığını dile getirdi.

NASA, James Webb Teleskobunu 2021 Yılı Sona Ermeden Göndermek İstiyor!

James Webb projesi, geliştirmesinin başlamış olduğu 1996’dan bu yana, bütçenin aşılması ve büyük tasarımlar gibi çeşitli sebeplerden dolayı oldukça fazla olumsuz durumlar yaşadı. Özellikle de 2020’de COVID219 salgını sebebiyle uçuş öncesi yapılması beklenen testler ertelendikten sonra NASA, fırlatmayı 18 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirebilmek için çaba gösteriyordu.

Ancak ajans ve ana yüklenici Northrop Grumman tarafından yapılan testlerden sonra, teleskobun bu yıl kasım ya da aralık ayına kadar hazır olmayacağı tespit edildi. NASA daha önce James Webb’i fırlatma aracına sabitleyen bir kelepçe bandının beklenmedik bir biçimde serbest kalmasının sonrasında teleskobun hasar görmediğinden emin olmak amacıyla oldukça kapsamlı bir kontrol yapılmasını da istedi. Bu sebepten dolayı 18 Aralık olarak planlanan fırlatma tarihinin 22’sine ertelendiğini açıkladı.

NASA, 17 Aralık tarihinde yeni fırlatma programı hakkında daha da fazla ayrıntı açıklayacağını dile getirdi. James Web’de hedeflerine ulaştığında Hubble’ın yeteneklerinin katbekat üzerine çıkarak çok fazla uzaktaki nesnelerin daha da net bir şekilde gözlemlenmesini sağlayacak.

    Leave Your Comment Here