SwiftUI Nedir?

SwiftUI Nedir?

SwiftUI, Apple’ın developerların hayatını daha da düze indirmek amacı ile geliştirmiş olduğu birden fazla özelliğin bir arada ve otomatik olarak kullanılabildiği, developer’ın çalıştığı ekranda gerçek zamanlı olarak uygulanan düzenlemelerin görüntülendiği bir framework olarak tanımlanabilir.

SwiftUI, WWDC 2019’da tanıtıma çıkarıldı. WWDC her yıl olduğu üzere Apple’ın düzenlemiş olduğu bir etkinlik olarak bilinir. Etkinlikte yazılımsal ve donanımsal güncellemelerden bahsedilmekte. 

Apple’ın yazılım geliştirmelerinden sorumlu Craig Federighi SwiftUI hakkındaki düşüncelerini de şu şekilde dile getirdi: ‘SwiftUI, sürecin oldukça büyük bir kısmını otomatik hale getirerek kullanıcı arayüzü oluşturmayı tam anlamı ile dönüştürüyor. Kullanıcı ara yüzünün uygulamada nasıl göründüğünü ve davrandığını gerçek zamanlı olarak ön izleme olanağı sağlıyor. Geliştiricilerin onu seveceğini düşünüyoruz.’

SwiftUI’ın sağlamış olduğu en önemli kolay noktalardan birisi ise kesinlikle sade ve şık arayüz tasarımı, Dark Mode, Erişilebilirlik ve sağdan sola dil desteği ve daha birçok konuda otomatik olarak işlev sunarak Apple geliştiricilerine zaman kazandırmasıdır.

SwiftUI ile geliştiriciler IOS, iPad, macO, watchOS ve tvOS tüm Apple platformlarında hızlı ve kolay bir şekilde çeşiti uygulama geliştirebilecekler.

SwiftUI deneyimleyebilmek için MacOS Catalina işletim sistemine ve Xcode 11 sürümüne sahip olmanız son derece önemlidir.

    Leave Your Comment Here