Telegram Sponsorlu Mesajlara Başlıyor!

Telegram Sponsorlu Mesajlara Başlıyor!

Telegram kurucusu Pavel Durov, geçtiğimiz günlerde uygulama için kendi cebinden para harcamak durumunda kaldığını ve yılda birkaç yüz milyon dolarlık maliyetlerle böyle bir hizmetin yürütülebileceğine değinmişti.

WhatsApp gibi kullanıcı verilerini satmak istemeyen Telegram biraz daha anonim bir şekilde reklam stratejisi kullanmak istiyor. Bu açıdan Sponsorlu Mesajlar ismi altında yeni bir çözümü hayata geçirmiş durumda.

Telegram’da Sponsorlu Mesajlar sadece 1000 kullanıcıdan büyük kanallara gelecek durumda. Normal olarak atılan mesajların haricinde sadece böyle sponsorlu içerikler de gönderilebilecek. Reklam gösteriminin yapılmış olduğu kanalların yöneticileri de bu gösterimlerden belirli miktarlarda para kazanabilecekler.

Hazır test aşamasında olduğu için gelir paylaşımı şu anda bulunmamakta. Sistem oturduktan ve masraflar tam anlamıyla karşılandıktan sonra paylaşımlar başlatılacak. Bu reklamların kapatılabileceği belirtiliyor fakat yakın zamanda abonelik tarzı sistemlerle bu durum ortadan kalkabilir.

Bire bir sohbetlerde ve grup görüşmelerinde reklam kesinlikle olmayacak. Durov, kişiler arasındaki kişisel iletişimin hiçbir şekilde reklamlarla karıştırılmaması gerektiğinin de altını çiziyor. Bu sebeple, Telegram’ın bireysel mesajlaşma kısmı öngörülebilir gelecekte reklamsız kalmaya devam edecek. Ayrıca, şu anda ücretsiz olan tüm Telegram özellikleri ücretsiz kamaya devam edecek.

    Leave Your Comment Here