udemy

Udemy Büyük Bir Yatırım Aldı!

Udemy Büyük Bir Yatırım Aldı!

Bilindiği gibi Udemy, dünya çapında hizmet veren bir online eğitim platformudur. Hatırlanacağı üzere platform, geçtiğimiz şubat ayında aynı zamanda partneri konumunda olan Benesse Holding, Udemy’ye 50milyon dolar yatırım yapmıştı. Ancak yakın dönemlerde platform, yeni bir yatırım haberiyle tekrar gündeme geldi. Aldığı 100 Milyon Dolar yatırım sayesinde platform, 3,32 Milyar dolar gibi büyük bir değere ulaştı.

Eğer Udemy hakkında bu yatırımı duymamışsanız, bunun sebeplerinden bir tanesi de resmi sitesinde bir duyuru ilanı verilmemiş olması. Zira Udemy yatırımlarını ilk keşfedenler de Prime Unicorn Index ile Justin Byers. Bu sebeple F serisinin hâlihazırda kapanmış olması yüksek bir ihtimal. Burada Udemy yetkili kişilere bu konu hakkında sorular yöneltilse de, spekülasyonlara cevap verilmediğini içeren bir açıklama alınmıştı.

Peki, Udemy özellikleri neler? Udemy 2019 yılında bir değişikliğe yaparak, yerelleşme sinyalleri vermişti. Bu kapsamda Almanca, Portekizce, İspanyolca ve Japonca dillerinde gerekli eğitimler, bu ülkelerin yerel eğitmenlerince verilmeye başlanmıştı. Ayrıca Udemy for Business de dünya çapında kullanıma sunulan hizmetlerden birisi. 2019 yılında Udemy for Business çerçevesinde, kurumsal 5 binden fazla çalışan tarafından tercih edilmişti. Bu tercih edenler arasında Toyota, Adidas, Pinterest, Wipro ve Booking.com gibi ünlü şirketler de var. Buna ek olarak geçtiğimiz yıl, Learning Path hizmeti kullanıcılara duyurulmuştu.

EdTech Marketi

Bu konuya geçmeden önce, Udemy yatırımlarının seri seri olduğu ve güncel olarak F serisi yatırımları yapıldığı yukarıdaki haberimizde bahsedilmişti. Bundan önce yapılan E serisi yatırımlarda ise Udemy değeri 2 Milyar dolara çıkmıştı. E Serisinden önceki yatırım ise 4 yıl gibi uzun bir süre önce olmuştu. Ancak Udemy hızlı bir açılış yaparak, yıl içerisinde iki yatırım turu yaparak değerini de çok büyük oranda katlamayı başardı.

Bunun sebeplerine bakılacak olursa da dünyayı içerisine alan pandemi en büyük nedene sahip. Zira EdTech, bu dönemde büyük çapta talep aldı. Böylece bu markette bulunan girişimler de yatırımcı gözünden büyük bir değer kazandı. Bu pazarda bahsi yapılabilecek pek çok girişim olmakla beraber, bunlardan bir tanesi de Udemy. Firma, resmi sitesinde 130 binden fazla video ve 65 dil desteği bulunan dev bir şirket konumunda.

Dünya çapında EdTech marketi, büyük bir ivme kazanarak gelişmesini sürdürüyor. Zira Amerika Birleşik Devletlerinde bu yıl 85 antlaşma yapılmış olup, bunlarla 706 Milyon Dolar gibi bir meblağa ulaşıldı. Dolayısıyla EdTech marketi, yatırımcılar açısından büyük fırsatları halâ içerisinde barındırıyor.

EdTech Yatırımları Arttı

Sonlarına geldiğimiz 2020 yılı, EdTech yatırımları bakımından oldukça verimli geçti. Geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde Coursera F serisi yatırımlarında 130 Milyon Dolar; Masterclass, E serisinden 100 Milyon dolar aldı. Her ne kadar bunlar kadar tanınırlık sahibi olmasa da, CampusLogic 120 Milyon Dolar yatırım almayı başardı. Udemy gibi eğitim platformu olan Skillshare ise 66 Milyon Dolar kazandı. Dolayısıyla 2020 yılı sadece Udemy için değil, EdTech yatırımları yönünden oldukça iyi geçti.

Ancak burada yüksek miktarlarda yatırım alan bazı isimler de mevcut. Örneğin geçtiğimiz Ekim ayında Kahoot, 216 Milyon Dolar almayı başardı. Bu konuda Byju’s ise Silver Lake’den 500 Milyon Dolar gibi bir yatırım aldı. Dolayısıyla EdTech marketinin, yılın sonlarına yaklaştığımız bu aylarda, 2020 yılından büyük bir kâr elde ettiği söylenebilir.

İçerisinde bulunduğumuz pandemi hâlâ devam ettiği için, 2021 yılının da buna benzer olarak geçeceği de şimdiden söylenebilir. Bu arada mobil uygulama fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşmalısın!

    Leave Your Comment Here