Reklam Yatırımı

Türkiye’de Medya Reklam Yatırımlarında Zirve!

Türkiye’de Medya Reklam Yatırımları 6 Ay İçerisinde 3 Milyar 479 Milyon TL Ulaştı

Türkiye’de medya reklam yatırımları tavan yapmaya devam ediyor. Öyle ki medya reklam yatırımlarına bakıldığı zaman ise 6 ay içerisinde 3 milyar 479 milyon TL gibi bir rakama ulaşmış olduğu görülüyor. 2020 yılı içerisinde tahmini reklam yatırımlarına yönelik olarak yapılan raporda, yatırımların bu rakama ulaştığı bilgisi verilmiş oldu. Aynı zamanda yapılan açıklamada, bu sezon içerisinde reklam yatırımların tutarı ise 1 Milyar 867 TL olduğu belirtildi.

Türkiye Medya Reklam Yatırımları Rakamları Raporla Belirtildi

Raporun hazırlanması, Deloitte tarafından yapılıp sunulmuştur. Fakat reklam yatırımlarına bakıldığında, Covid 19 sürecinin etkisi olduğu da görülüyor. Birçok yeri etkisi altına alan salgının, medya reklamları üzerinde de etkisi olduğu görülüyor. Bu süreçte birçok reklam ihtiyaçlarına başvuranlar, marka bilinirliğinin korunmasını amaçladı. Daha sonrasında ise satışlarının arttırılması adına reklam yatırımlarına başvurdu. Covid 19 salgının etkisi daha çok yılın ikin çeyreğine giriş yapmamızla birlikte daha fazla hissedilmeye başlanmış oldu. TV ve reklam sektörü, pandemi sürecinin olumsuz yanlarını daha etkileyenlerden oldu.

TV Medya Reklamlarında Artış Görüldü

TV medya reklamlarında 4.9 oranında bir artış durumu görüldü. Özellikle evde kalma sürecinin, salgından dolayı daha fazla artması reklam sektörüne ilgiyi daha fazla arttırmaya zemin hazırlamış oldu. Birçok firma, evde vakit geçiren kitlelere daha etkin şekilde ulaşabilmek içinde reklam yatırımlarına başvurmuş oldu. Reklam yatırımlarına göz  atıldığında, 4.9  artışla 2 milyar 186 milyon TL ulaşmasını sağladı.

Dijital pazarlama dünyasında hareketlilik bu dönemde daha fazla artmaya başlar hale geldi. Özellikle pazarlama süreçlerinin dijital ortama daha fazla taşındığı bir dönemin içerisindeyiz.

    Leave Your Comment Here