google-ceza

Google’a, Rekabet Kurulu Tarafından Ceza Verildi

  • Web
  • 20 Kasım 2020

Hatırlanacağı üzere Rekabet Kurulu tarafından Google’a bir soruşturma açılmıştı. Bu soruşturma bir nihayete varmış olup, bunun sonucunda Google’a 196 Milyon 708 Bin Türk Lirası idari para cezasına hükmedildi. Rekabet Kurulu, resmi sitesinden yaptığı açıklamada soruşturmanın Adwords reklamları ile hâkim durumda olan konumunu kötüye kullanıldığı ve daha başka nedenlerle açıldığına değinildi ve soruşturmanın bir sonucu olarak idari anlamda para cezası kesilmesi kararı çıktı.

Bu nedenle Google, bu kararın tebliğinden sonra 6 aylık süre zarfında, metin reklamlarını organik sonuçları dışarıya atmayacak şekilde sunmak durumunda. Ancak bununla da sınırlı kalmayarak, verilen sürenin en geç 1 ay öncesi olmak üzere gerekli tedbirlerin ilgili kurula sunulması gerekiyor. Bundan sonra da 5 yıl boyunca Google, Rekabet Kuruluna uyum tedbirleri kapsamında rapor sunmalı. Bu idari para cezası 4054 sayılı rekabetin korunması hakkında kanun ile ilgili olup, bunun 6. Maddesi, yani hâkim durumun kötüye kullanılması ile alâkalı.

Google’da bu duruma hemen bir cevap vererek, gerekli açıklamalarda bulundu. Burada öncelikle, kullanıcıların yüksek nitelikli arama sonuçları ve güvenilirlik aradığından bahsedildi. Ancak burada gelirin bu sonuçlara yönelik değil, reklamlarla elde edildiğinin altı çizildi. Burada Google arama hizmetinin çalışma mantığına yönelik yanlış anlaşılmaların olduğu ve bu yanlış anlaşılmaların çözülebilmesi için, Rekabet Kurulu ile çalışma yapılacağı söylendi.

    Leave Your Comment Here