NFT Oyun Sektörü 2.3 Milyar Dolar Üretti!

NFT Oyun Sektörü 2.3 Milyar Dolar Üretti!

NFT kavramının ortaya atılması sonrasında özellikle oyun tarafında bir patlama yaşanmış oldu. Oynadıkça NFT ya da kripto para kazandıran sayısız oyun projesi kullanıma açıldı. Axie Infinity ve Alice gibi daha pek çok büyük yatırımlar alarak en büyük kripto paralar arasına girmeyi başarmış durumda.

NFT Oyunları Rekora Koşuyor!

Bu yılın üçüncü çeyrek araştırmalarına göre NFT tabanlı oyunlar 2.32 milyar dolar gelir üretmeyi başardı. Gelir kalemleri arasında arsa satışları, karakter satışları, ekipman satışları gibi konular da yer almakta. NFT oyunları tüm NFT satışlarının içinde yüzde 22 oranında bir paya sahip durumda.

Metaverse ile birlikte NFT oyunlarda unsur satışları da oldukça fazla bir hız kazandı. Sanal arsalara toplam olarak 42.6 milyon dolar harcanırken Kasım’ın sonunda merkeziyetsiz sanal dünyaların toplam pazar değeri de 4.6 milyon dolara ulaştı. Sanal oyunlar ile sürekli etkileşim halinde olan günlük aktif kripto para bakiyelerinin de sayısı yüzde 6566 arttı.

Yatırım anlamında ise de pek çok NFT oyununda desteği bulunan Animoca Brands, toplam olarak 290 milyon dolar toplarken değerlemesini de 2.2 milyar dolara çıkardı. Blok zincirin oyun firmalarına yatırımların giderek artış göstereceği de tahmin edilmekte.

En yüksek NFT satışının yapılmış olduğu oyun 4 milyar dolar ile Axie Infinity oldu. NBA Top Shot projesi de 230 milyon dolarlık bir satışa ulaştı. Son olarak da Metaverse ile alakalı olarak yaklaşık 1000 şirketin 8534 tescil başvurusu yaptığı belirtilmekte.

 

    Leave Your Comment Here