B2B Nedir? Entegrasyonu Nasıl Olur? Kullanım Alanları Nelerdir?

B2B Nedir? Entegrasyonu Nasıl Olur? Kullanım Alanları Nelerdir?

B2B, yani ‘Business to Business’ in baş harflerini kapsıyor. B2B, bir markadan başka bir markaya yapılan e-ticaret modelidir. Aynı zamanda B2B, ülkemizde markaların yakından takip ettiği bir ticaret modeli olarak karşımıza çıkıyor. Markalar, tedarikçileri ve müşterileri ile B2B yazılım çözümlemeleri üzerinden süreçleri etkin bir şekilde yönetebilme kolaylığına ulaşabilirler. Markalar, eko-sistemlerde yer alan bütün işletmeler ile birlikte web sitesi üzerinden ticaret yapmaktadırlar. Ek olarak global markaların katılım gerçekleştirdiği, binlerce hatta milyonlarca ürün çeşidinin alınıp satıldığı B2B portalları vardır.

Bu anlamda, yerel ya da global formda satıcı markalar ile alıcı markalar, web siteleri üzerinden B2B e-ticaret adımı üzerinde buluşmaktadırlar. Bu adım, satılmak istenen ürün ya da hizmetlerin online olarak anlık sergilendiği yerlerdir. Burada, ürün ve hizmetlerle ilgili fiyat, teklif gibi işlemler yapılabilir. Alıcılar ve satıcılar teklif verilen ürün ve hizmet fiyatlarını değerlendirebilirler.

 

B2B Entegrasyonu Nasıl Olur?

 

Markalar arası B2B entegrasyonu, iki ya da daha fazla işletme arasında süreçlerin ve iletişimin otomatik olarak gerçekleşmesidir. Temel olan bu süreçlerin otomatikleşmesi ile birlikte markaların müşteriler ve tedarikçilerle daha etkili bir şekilde çalışma yapmaları hedeflenir. B2B entegrasyon yazılımı ise, var olan bilgilerin dijital olarak sürdürülmesi ve bir markanın ticaret ekosisteminde hızla var olması için gerekli olan mimari adımı sağlar.

 

 

    Leave Your Comment Here