Çin, Starlink Uydularını Birleşmiş Milletler’e Şikâyet Etti!

Çin, Starlink Uydularını Birleşmiş Milletler’e Şikâyet Etti!

Elon Musk’ın uzay şirketi konumunda SpaceX tarafından fırlatılan Starlink internet uyguları Çin’i oldukça kızdırdı. Çinli yetkililer, Starlink uydularıyla çarpışmasını önlemek amacıyla Tiangong uzay istasyonunun yörüngesini değiştirmek durumunda kalmaları sebebiyle Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisi’ne şikâyette bulundular.

Pekin, ülkenin uzay istasyonunun Starlink uyduları ile en az iki kere çarpışmaya yaklaştığını ve bu nedenle kazayı önlemek amacıyla manevrası ve çarpışmadan kaçınma kontrolü uygulamak durumunda kaldıklarını da dile getiriyor. Söz konusu olaylar 1 Temmuz ve 21 Ekim’de gerçekleşti. Çin, Dış Uzay Anlaşması’na taraf olan bütün devletlere, hükümet ve sivil toplum kuruluşlarının uzaydaki çalışmaları için uluslararası sorumluluk taşımaları gerektiğinin de hatırlatılması beyanında bulundu.

Bilim insanları Daha Önce Uyarmıştı!

Şikâyetin basına sızmasının sonrasında Çin’in Twitter olarak anılan Weibo’da Elon Musk, Starlink ve ABD’ye yönelik ağır eleştiriler meydana geldi. Çinliler Starlink uydularını ‘yalnızca bir uzay çöpü yığını’ olarak açıkladı ve ‘Amerikan uzay savaşı silahları’ olarak da nitelendirildi.

    Leave Your Comment Here