Facebook ve WhatsApp’ın Rekabet Kurumu’na Açtığı Dava Red Aldı!

Facebook ve WhatsApp’ın Rekabet Kurumu’na Açtığı Dava Red Aldı!

 

Meta bünyesinde hizmet veren WhatsApp, geçen senelerde gizlilik ve güvenlik sözleşmesinde değişikliğe giderek WhatsApp’ı kullanmak isteyen kişilerin yeni sözleşmeyi kabul etmesini zorunlu kılacaktı. Sözleşmede bazı verilerin Facebook ile paylaşılacağı bilgisi de yer almaktaydı. WhatsApp’ın bu kararı kullanıcılardan büyük oranda olumsuz tepki topladı ve WhatsApp geri çekildi.  

Geçen senelerde büyük merak uyandıran söz konusu bu olayın hemen sonrasında Rekabet Kurumu tarafından Facebook ve WhatsApp’a soruşturma başlatılmıştı. Rekabet Kurumu, yeni sözleşmeyi kabul etme ve verilerin Facebook ile paylaşılması hakkında da geçici tedbir kararına varmıştı. Bu olayın üzerine Facebook ve WhatsApp, güncellemeye dair yeterli araştırma yapılmadan tedbir kararının alındığının altını çizerek yürütmenin durdurulması için de dava açtı. Bugün ise bu davanın kesin olarak reddine karar verildi.

Dava dilekçesinde, kurumun almış olduğu tedbir kararının olgusal hatalara karşı dayanıklı olduğu, geçici tedbir kararının hukuki gerekçelerle karşılanmadığı, aşırı bilgi toplama ve paylaşma iddiasının gerçeği yansıtmadığı, ayrıca ek olarak veri güncellemesinin de 2016’dan beri yapıldığı, tesis edilen işlemin hukuka aykırı olduğu öne sürüldü ve tedbir kararının da iptali talep edilmişti.

Davayı gören Ankara 4. İdare Mahkemesi, iptal talebini onaylamadı. Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı uygulanmaya devam edilecek.

 

    Leave Your Comment Here