Çin’den Dünyada Bir İlk; Yapay Ay Tesisi!

Çin’den Dünyada Bir İlk; Yapay Ay Tesisi!

Geçtiğimiz günlerde Çin’in füzyon reaktör tesisi Experiential Advanced Superconducting Tokamak’ta çalışmalar başlatan ve yürüten araştırmacılar, uzun bir süre Güneş’ten beş kat daha fazla sıcaklık üretmeyi başarabilmişti. Geleceğin yeşil enerjisi için oldukça fazla büyük yatırımlar gerçekleştiren Çin, şimdilerde ise de düşük yerçekimli Ay araştırmalarını simule etmek için yapay bir Ay tesisi inşa etmekte.

Teknolojiler Test Edilecek!

İçinde 1,2 metrekarelik yerçekimini ortadan direkt olarak kaldıran bir vakum odasına ev sahipliği yapacak olan söz konusu bu yeni tesis, ay yüzeyini simule etmek için kayalar ve tozlar ile doldurulacak. Bu duruma ek olarak Dünya’daki yer çekimi gücünün 1/6’sına sahip olacak tesis, uzay teknolojilerinin uzun süreli düşük yerçekimli ortamda test edilmesini de kolaylaştıracak.

Çin’in gelecek dönemdeki ay görevlerinde çok önemli bir rol oynaması beklenen yapay Ay projesinin türünün ilk örneği olması beklenirken, Çin Maden ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanı Li Ruilin, yerçekimini ortadan kaldıran ve ortamın direnç sorunlarını da aşabilen yeni tesis ile birlikte yepyeni bir seviyeye ulaşılacağını da düşünmekte.

Her zaman her şeyin ilki olmak sizi vazgeçilmez ve tek yapar. Sizde kendinizi bu konuma getirmek istiyorsanız ve bu yolda bizimle beraber yürümek istiyorsanız Wookweb ile iletişime geçebilirsiniz.

    Leave Your Comment Here