NASA, Uluslararası Faaliyetlerini 2030’a Kadar Devam Ettirecek!

NASA, Uluslararası Faaliyetlerini 2030’a Kadar Devam Ettirecek!

ABD, alçak dünya yörüngesinde var olan pek çok ülkenin uzay görevleri için kritik bir öneme sahip olan Uluslararası Uzay İstasyonu faaliyetlerinin 2020’den 2024’e uzatılmasının sonrasında bu sefer de 2030’a uzatıldığını açıkladı. ABD, uzay istasyonuna finansal anlamda desteğine devam ettiği süre boyunca faaliyetlerini de gerçekleştirebilecek.

ABD, ISS’deki Faaliyetlerine Devam Edecek!

ISS, şu ana kadar pek çok uzay görevi için çok önemli bir misyon üstlenmiş bir durumda. 20 yıldan daha da uzun bir süredir ortakları ile birlikte NASA, sayısız görev için ISS’nin avantajlarından faydalandı. Uzay ajansı tarafından yapılmış olan yeni bir duyuru ile birlikte ABD’nin, 2024’e kadar verecek olduğu desteği 2030’a kadar uzatma kararına vardığını açıkladı.

ABD finansal desteğini bu şekilde sürdürmeye devam ederse ABD’nin 2024 yılına kadar olan bütün faaliyetleri 2030’a kadar uzatılmış olacak ve ISS’nin uluslararası ortakları olan Avrupa, Japonya, Kanada ve Rusya ile olan iş birliğine devam edecek.

Nelson ayrıca ek olarak her ne kadar siyasi olarak tartışmalar içinde olsalar dahi Biden yönetiminin taahhüt ettikleri süre içerisinde Rusya ile çalışmayı kabul ettiğini de duyurdu.

    Leave Your Comment Here