Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal medya ajansı seçerken markaların dikkat etmesi gereken önemli adımlar şu şekildedir;

 

 • Etkileşimi Artırmak

Birçok sosyal medya ajansı hesaplarınızı yönetebilir fakat çok az sayıda ajans sürekliliği olan bir etkileşim yaratabilir. Bunun olumlu olabilmesi için bu kriterlere uygun bir sosyal medya ajansı seçmeniz gerekmektedir. Ajansların daha önce yapmış olduğu işlere bakıp iyi bir şekilde analiz ederek tercihinizi o şekilde gerçekleştirmeniz önemlidir.

 

 • Seçtiğiniz Ajans İşini Yaparken Her Şeyiyle Yapmalı

Seçeceğiniz her ajans, sosyal medya araçlarını kullanabilir. Fakat bu araçları kullanırken ek olarak yanında kalplerini de ortaya koymaları gerekmektedir. Çalıştıkları markaların amaçlarını ve vizyonlarını anlayabilen ve buna yönelik çalışmalar gerçekleştiren ajansla çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

 

 • Müşteri Hizmetlerinde Memnuniyeti Sağlamak

Kullanıcılar şikayet ve önerilerini genelde sosyal medyadan yorum olarak yazmaktadırlar. Markaların ise bu yorumlara tatmin edici cevaplar vermeleri gerekmektedir. Dolayısı ile seçtiğiniz ajansın bunu sağlayabilecek potansiyelde olması ve markanızın stratejilerini iyi şekilde biliyor olması son derece önemlidir.

 

 • Müşteri İlişkileri Yönetiminde Etkili İletişim Kurmak

Seçeceğiniz ajansın müşteri odaklı bir yapıya sahip olması son derece önemlidir. Bu sayede kullanıcıların talep ve şikayetlerini anlayarak ilişkileri sağlıklı bir şekilde yönetebilirler.

 

 • Hedef Kitle İçerisinde En Çok Kişilere Ulaşabilmek

Etkili olan sosyal medya ajansıyla, etkili olmayan ajans arasında oldukça fark vardır. Etki kuramayan ajanslar sadece beğenme ve tıklama gibi oranlara bakarken, etkili ajanslar ise iş yapılabilecek ve verim alınacak kitleden ne kadarına ulaşılabildiğiyle ilgilenir. Bu anlamda seçiminizi ona göre yapmalısınız.

 

 • Markayı Anlayabilmek

Bir sosyal medya ajansının dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri, ajansın markayı diğerlerinden farklı kılan unsurları analiz edebilmesidir. Sosyal medya ekibinin markanızın farkını ortaya koyması ve en iyi seviyelere yükseltecek etkileyici içerikler oluşturması gereklidir.

 

 • Markayı Sahiplenebilmek

Seçeceğiniz sosyal medya ajansının en az sizin kadar markanızı sahiplenmesi son derece önemlidir. Başarınızı, imajınızı, çalışanlarınızı ve bunları sosyal kanallarda nasıl bir konumda kullanacağını en az sizin kadar iyi bilmelidirler.

 

 • Teknolojiyi ve Verileri Açıkça Anlayabilmek

Var olan verilere göre karar almak, günümüzde yönetimde oldukça önemli unsurlardan birisidir. Bu sebeple seçecek olduğunuz sosyal medya ajansının da son teknolojileri takip eden bir yapıya sahip olması gereklidir. Bu sayede neyi kaldırıp ne ile devam edeceğinize yönelik stratejiler oluşturmanıza destek olmalıdırlar.

 

 • Marka Değerlerine Saygılı Yaratıcılık ve Özgünlük

Bir sosyal medya kampanyası üzerinde yaratıcı ve marka bilinirliği açısından etkili olması gereklidir. Fakat bunun markanın değerlerine yönelik olması da marka imajı açısından oldukça önemlidir. Kampanyayı düzenleyen ajansın sosyal medya yönetimi yaparken özellikle bu unsurlara dikkat etmesi gereklidir.

 

 • Kampanyaları Yürütürken Hızlı Olmak

Geniş çaplı sosyal medya kampanyalarını son derece hızlı yürütmek oldukça önemlidir. Seçeceğiniz sosyal medya ajansının da bu kampanyaları hızla yürütebilmesi gereklidir.

 

 

 

  Leave Your Comment Here