iPhone Üretimi Tamamıyla Durduruldu!

iPhone Üretimi Tamamıyla Durduruldu!

Teknoloji devlerinin üretim hatları oldukça fazla önem arz eden bir unsurdur. Birkaç saniyelik kesintiler bile olağanüstü zararlara ve kayıplara yol açabiliyor. Buna ek olarak zaman zaman durdurmak da imkânsız olabiliyor.

iPhone Artık Üretilmiyor!

Apple’ın bu zamanlara gelmesinde bel kemiği görevini üstlenen iPhone satışlarının kesintiye uğramaması için şirket her şekil tedbiri almak durumunda. Bazı zamanlarda yüz milyonlarca dolar ödeyerek yonga seti, bellek ya da ekran gibi bileşenleri daha önceden kendisine ayırtıyor. Çünkü üretimde yaşanılan gecikmeler büyük kayıp ve zararlara yol açabiliyor.

Bu hafta yaşanmış olan gelişme ise de Apple’ı oldukça zor bir durumda bıraktı. Çin’de hükümetin enerji kullanımı konusunda çok büyük sınırlandırmalara gitmesi, Malezya ile Vietnam’da yaşanan kapanmalar ve tedarik zincirinde gerekli bileşenlerin bulunmasında yaşanan kıtlık oldukça kritik bir karar alınmasına neden olmuş durumda.

Yaklaşık olarak son 10 yıldır ilk defa iPhone üretiminin durdurulması kararına varıldı. Çünkü geciken bileşen takviyesi sebebi ile uzayan üretim süreçleri işçilere ekstra bir ödeme yapmayı gerektirdiği için bileşen durumu normale dönene kadar üretimi yapılmayacak. Tedarik zincirleri ilk defa bu şekilde bir olayla karşı karşıya kaldıklarını ve haftalarca sürebileceğini ifade etmekte.

Üretim kesintisinin Apple’a ne kadar zarar vereceği henüz belirsiz. iPhone 13 satış tahminlerinin yüzde 20, iPad satışlarının da yüzde 50 aşağı çekildiği gündeme oturmuştu. Üstelik kış tatilinin de yaklaştığı son zamanlarda elinde yeterli stok olmayan Apple, her an yeni bir büyük kriz ile karşı karşıya kalabilir.

 

    Leave Your Comment Here