Google, Türkiye’deki 15. Yılını Kutluyor!

Google, Türkiye’deki 15. Yılını Kutluyor!

Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Google, bildiğiniz gibi ülkemizde de uzun zamandır aktif durumda. Net olarak bir tarih vermek gerekirse tam olarak 15 yıldır ülkemizde mükemmel çalışmalar yürütmekte. Geçtiğimiz saatlerde düzenlenmiş olan basın toplantısında da Google, Türkiye’deki 15.yılını kutlamış oldu.

Google 15 Yılda Neler Yaptı?

  • Google’ın Türkiye’de gelişimine olanak sağladığı dijital ekosistem, bugüne kadar toplam olarak 1,4 milyon kişilik bir istihdam sağladı.
  • Ekosistemin Türkiye ekonomisine sağladığı faydanın 5 yıl içerisinde 2 kattan daha da fazla yükseleceği tahmin edilmekte.
  • Google tarafından desteklenmiş olan dijital ekonominin milli gelir içindeki pay oranı yüzde 4’ü aşarak 150 milyar TL’ye yükseldi. 2023’te bu pay oranının yüzde 4,7 seviyelerine kadar yükseleceği de düşünülmekte.
  • Android’in 2018 tarihinde gayrisafi yurt içi hasılatın yüzde 2,3’ünü yaratan Türkiye ekonomisine katkısının, 2023 yılında da 193 milyar TL’ye yükseleceği ve yurt içi hasılatın yüzde 2,7’sini oluşturacağı tahmin ediliyor.
  • Teknolojiye erişimi özgürleştirerek yerel oyuncuların global pazara taşınmasına imkân sunan Android ekosistemi de, Türkiye ekonomisine 83 milyar TL katkı sağlamakta ve aynı zamanda 750 bin kişinin istihdam edilmesine destek olmakta.

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, yaptığı basın toplantısı sırasında birden fazla konuya değindi ve özellikle dijital ekonomi konusuna da vurgu yaptı.

Keteloğlu yaptığı açıklamada Android’in Türkiye ekonomisine katkısının 2023’te 193 milyar TL’ye ulaşarak gayrisafi yurt içi hasılatın yüzde 2,7’sini oluşturacağını düşündüklerini de dile getirdi.

 

 

 

 

    Leave Your Comment Here