en iyi reklam ajansları

İstanbul En İyi Reklam Ajansları

Reklam yapmak, globalleşen dünyada yer bulmak ve firmasını büyütebilmek için en önemli yere sahiptir. Bu nedenle hem dünyada, hem de ülkemizde bulunan firmalar, kendi ve markalarının tanıtımını yapabilmek için sürekli yeni projeler üzerindedir.

Ancak bir reklam projesini hazırlamak, planlamak ve hayata geçirmek, firmaların yaptığı bir iş değildir. Bu projeler, reklam ajanslarına verilerek, ardından yine bu ajanslarca medyada yayınlanması yapılır.

Zira firmalar yapmak istedikleri bir tanıtımın bilgilerini, gereksinimlerini, mevcut kitlelerini ve tanıtımda ulaşmak istedikleri hedefi bu ajanslara vererek, ardından süreci, istediği gibi bir sonuç alabilmek adına takip eder.

Reklam Ajansları Nasıl Çalışır?

Reklam ajanslarına projeler, firmalar tarafından getirilir. Ajanslar farklı departmanlara bölünmüş olup, reklamlar da farklı yerlerde yapılarak, birleştirilmektedir.

 1. İş Geliştirme Departmanı
 2. Operasyon Departmanı
 3. Teknoloji ve Analiz Departmanı
 4. Yaratıcı Departman
 5. Medya Departmanı
 6. Müşteri İlişkileri Departmanı
 7. Strateji ve Planlama Departmanı

Reklam ajanslarına bir müşteri geldiğinde sadece müşteri ilişkileri departmanı ile görüşür. Zira bu departman, ajansların görünen ve müşterilerin iletişime geçtiği bölümdür. Bu departman müşterinin sağladığı bilgileri dinleyerek, reklam ajansına brifing yaparak, gereksinimleri, hedefi ve diğer konuları anlatır. Ardından ajans hem birbirinden bağımsız, hem de koordinasyonlu bir şekilde çalışır.

Böylece bir reklam ajansı, müşterilerine şu hizmetleri sunmuş olur.

 1. Müşterilerine reklamda iletişim hakkında bilgiler sağlayarak, onlara gerekli bilgileri vermek.
 2. Müşterilerine reklamda pazarlama hakkında bilgiler sağlayarak, onlara gerekli tavsiyeleri vermek.
 3. Hayata geçirilen reklam projesinin, ilgili kanalda yayınlanması için görüşmek ve fiyat üzerinde anlaşmaya varmak ve reklamın yayınlanmasını sağlamak.

Bu hizmetlerin kaliteli şekilde alınması ve reklamın olumlu sonuç vermesi için, en iyi ajanslarla çalışmak gerekmektedir. Peki, İstanbul en iyi reklam ajansları nelerdir?

İstanbul En İyi Reklam Ajansları

İstanbul En İyi Reklam Ajansları, 2019 yılına göre şöyledir.

 1. TBWA\İstanbul
 2. 4129Grey
 3. Rafineri
 4. Havas İstanbul
 5. VMLY&R
 6. Tribal Worldwide İstanbul
 7. Publicis İstanbul
 8. Concept
 9. Senfonico
 10. Mullenlowe İstanbul

Wookweb olarakta yeni bu sektöre yeni girerek biran önce bu güzel listeye katılmak için çok heyecanlıyız.

 

  Leave Your Comment Here