Kodlama Döneminin Bitmesi Neden Çok Önemli?

Kodlama Döneminin Bitmesi Neden Çok Önemli?

Bu olayı dönemlere ayırdığımız takdirde birinci seviye, kişilerin bilgisayarları hesap makinesi olarak görmeyi bıraktıkları ve birden fazla işi yerine getiren makineler olarak düşünmeye başladıkları yer olarak nitelendirilebilir.  İkinci seviye ise bilgisayarların sadece matematiksel işlemler haricindeki görevleri de yerine getirmeye başladığı yer olarak konumlandırılabilir. Bu seviyede yazılımcılar artık bilgisayarları kodlamaya başladılar. FORTRAN, C++, python, Java ve diğer diller ortaya çıktı. Abaküsü de bu duruma dahil edersek eğer yalnızca birinci aşamadan ikinci aşamaya geçiş bin yıl sürdü. İkinci aşamadan üçüncü aşamaya geçiş işe pek uzun sürmeyecek gibi duruyor. Hiçbir şeyi kodlama zorunluluğu olmayan üçünü aşamanın ilk etkilerini yaşamaya başlamış bulunmaktayız. 

Bu durum ile ilgili akla gelen ilk şey web siteleri olabilir. Şu anda sıfır kod bilgisi ile birlikte inanılmaz siteler tasarlanabilir. Kodsuz geliştirme platformları ile kodlama yapmadan yazılım geliştirmek yeni bir kavram olarak nitelendirilir. Fakat Airtable, bubble.io ve benzer platformlar ise daha da umut verici. Konu oyunlara gelecek olursa kodlamanın tüm kullanımının şimdiden yok olmaya başladığı ilk alanlardan birisidir. Görsel komut dosyaları ile beraber bir satır kod yazmadan baştan sona olacak şekilde bir oyun hazırlamanız son derece mümkündür. 

Kısacası gelecek zamanlarda kodlamadan oldukça uzaklaşılacağı bir döneme gireceğiz. Muhtemel olarak bazı nadir durumlarda programlamaya ihtiyaç duyulacağı durumlar olabilir.  Fakat gelecekte bu kodlama şimdiye oranla yüz kat daha basit ve kolay yollarla yapılacak. 

    Leave Your Comment Here