Kripto Para Dünyasında Yeni Bir Dolandırıcılık!

Kripto Para Dünyasında Yeni Bir Dolandırıcılık!

Her gün kripto para dünyasında yeni bir dolandırıcılık vakası haberleri gelmekte. Squid kripto parasının 3 milyon dolarlık vurgunu sonrasında bu kez de Türk kaynaklı yeni bir dolandırıcılık vakası yaşandı.

 

He Coin Nedir?

Geçtiğimiz aylarda blok zinciri üzerinde güncel teknolojiler geliştirme sözü veren He Coin adında bir girişim ön satışa başlamış bulunmaktaydı. Yabancı uyruklu olarak bilinen girişim Twitter üzerinde oldukça fazla fenomene ve teknoloji sitelerine reklam vererek büyük kitlelelere dağıldı. Ekim ayı süresince net ve kesin bilgiler olmasa da yalnızca kendi uygulaması üzerinden 0.1$ olarak ön satış gerçekleştirildi.

22 Kasım başlangıcı ile ön satıştan elde edilen tüm varlıkların kilidini açma sözü veren He Coin kendi elinde bulunan tüm varlıkları sattı ve yüzlerce yatırımcıyı zarara soktu. Sosyal medya He Coin mağdurlarının hakkını gözeten gönderileriyle dolup taştı.

Bu mağdurlar yaklaşık olarak 200 kat zarara uğradıklarını belirtmekteler. Yani özetle 0.1$ on satış olarak yapılan He Coin 0.0005$ gibi fiyatlara düşmüş durumda. Fenomenlere güvenerek yatırım yapanların elinde ise hiçbir şey kalmamış durumda. Yapılan araştırmaların sonucuna göre He Coin şirketinin Seyşeller üzerinde Türkler tarafından açılmış olduğunu göstermekte. Bu şirketin web sitesi ve sosyal medya hesapları kapatılmış. Hem şirket hakkında hem de fenomenler hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulmakta.

 

    Leave Your Comment Here