en iyi mobil oyun yapan firmalar

Mobil Oyun Harcamaları Rekor Kırdı!

Pandemi sebebi ile insanlar eve daha da çok kapandıkça mobil dünyayla olan bağlantısını da bir o kadar artırdı. Uygulama harcamalarında rekor gelirler elde edilirken oyun gelirleri de bununla aynı seviyede.

Mobil Oyunlara Rekor Harcamalar!

Sensor Tower’dan alınan verilere göre tahmini olarak Aralık değerleri de dahil olmak üzere 2021’de mobil oyunlara 89.6 milyar dolar harcanacak. Bu rakam yüzde 12.6 yükselişe işaret etmekte. Bütün uygulamalar içinde oranı yüzde 74’ten yüzde 67.4’e kadar gerilemiş durumda.

App Store gelirlerde en büyük paya sahip ve 52 milyar dolar civarında üretmiş. Google Play ise de daha büyük bir artış göstermiş ve 37.3 milyar dolar gelir üretmiş. Bunların yüzde 70 ya da 80 civarındaki bir kısmı geliştiricilere gidiyor.

Mobil oyunlarda zirve PUBG Mobile’a ait durumda. Oyunun ne kadar gelir elde ettiği açıklanmamış olsa da App Store tarafında Honor of King oyunu 2.9 milyar dolar, Google Play tarafında ise Coin Master oyunu 912 milyon dolar gelir elde etmiş. Bu sebeple PUBG Mobile toplamda 5 milyar doları da geçmiş durumda olabilir.

Uygulama indirme açısından Google Play yine zirvede yerini koruyor. 46.7 milyara ulaşmış durumda. App Store düşüşle 8.6 milyara gerilemiş. Sonuç olarak da indirmeler oldukça düşmüş. En çok indirilen oyun Garena Free Fire iken, Subway Surfers da zirveye yerleşen casual tarzdaki tek oyun olarak yerini almış. Google Play tarafında Garena Free Fire liderken aynı zamanda App Store tarafında da PUBG Mobile yine lider durumda.

 

    Leave Your Comment Here