Sadık Ventures

Sadık Ventures Girişimlere 20 Milyon Dolar Kaynak Sağlıyor!

Sadık Ventures Girişimlere 20 Milyon Dolar Kaynak Sağlıyor!

Bir sene kadar önce kurulan Sadık Ventures, bu zamana kadar 5 şirkete yatırım yaptı ve yaptığı yatırımlar içerisinde hayli dikkat çekici girişimler yer alıyor. Mobil uygulama ajansları, bu girişimlerden yararlanarak; geleceğe yönelik çalışmalar yapmaya başladı.

Yeni sayılabilecek girişim sermayesi şirketlerinden biri olan Sadık Ventures, bu zamana kadar hem yurtiçi hem de yurtdışında 5 şirkete yatırım yaptı. Yatırım yaptığı şirketler içerisinde; Remote Team, Reneva FireFly, Partner Republic, Coursera ve AppLovin’de yer almaktadır.

İlk etapta 6 milyon dolar ile işe faaliyetlerine başlayan bu şirket, bu miktarı yaklaşık 10 yıl içinde 20 milyona çıkaracaklarını dile getirmiş ve asıl amaçlarının girişimlere yatırım yapmaktan çok, girişimler için global yatırımcılar arasında köprü olmak dite ekledi.

3.Nesil ile Beraber İnternet Yatırımları Geliyor

Sadık Grubu’nun dördüncü nesil üyelerinin kurduğu yatırım şirketi olan Sadık Venture’nin temelleri, Hacı İrfan Mersin tarafından 40 liralık sermaye ile atılmıştır. Türkiye’de internet ekosisteminin gelişmesi adına bu işe giren özel sektör temsilcilerinden biri olan Sadık Venture işine girilmesini sağlayan kilit isim Canberk Mersin’dir.

Canberk Mersin, henüz öğrencilik zamanlarında çeşitli şirketlerde çalışarak tecrübe edinmiş ve staj yaparken ileriki zamanlarda yatırım yapma ihtimali olan sektörlerde çalışmaya özen göstermiştir.

Yatırımları Yönetme İşini Seviyorum!

Grup içerisindeki değişimin kendisi ile başladığını ifade eden Canberk Mersin, üniversite zamanlarında girişimciliğe olan ilgisini ve yaptığı proje araştırmalarından bazısını ifade etti.

Bu alana yatırım yapmayan şirketlerin her geçen gün pazarda yer alma şansının azaldığını düşünen Mersin, yeni dönem ile teknolojinin önemli bir yerde konumlandığını ve bir taraftan da yatırım yönetme işini sevdiğini söylüyor. Bu işe doğru zamanda başladığını söyleyen Mersin, bu doğrultuda yatırımlarını yaparken 500 İstanbul gibi yatırım fonları ile hareket etmektedir.

Sadık Ventures’ın karar mekanizmasında, aile bireylerinin haricinde bu işte oldukça tecrübeli olan kişilerde yer almaktadır. İlk yatırım tamamen uzaktan çalışan ekipler için geliştirilmiş bir personel yönetimi platformu olarak faaliyet gösteren Remote Team’dir.

ABD’deki yatırımlar

ABD’de güçlü fonlar ile yaptığı yatırımalar ile dikkat çeken Sadık Venture, Dünya’nın en büyük eğitim platformu Coursera için Seri F turunda, dünyanın önde gelen fonlarından NEA’in liderlik ettiği yatırım turuna katıldı. Canberk Mersin,  2,6 milyar dolar değerlemeye sahip şirkete yaptığı yatırımı oldukça önemsemektedir. Zira bu özelliği ile salgından sonra bunun gibi platformların ön plana çıkacağı görüşünde.

Sadık Venture, 5,7 milyar dolar değerlemeye sahip olan ve dünyanın en büyük mobil oyun ile mobil oyun reklamı şirketlerinden AppLovin’inde yatırımcıları içerisinde sayılmaktadır.

Yatırım Stratejisi Nedir?

Canberk Mersin, Türkiye’de teknoloji alanında faaliyet gösteren bütün şirketleri izlemek gerektiği inancındadır. Yurtdışındaysa tematik gitmek gerektiğini düşünüyor olsa da dünya geneli için temel bir strateji geliştirmek yerine hali hazırdaki duruma göre hareket etmeyi tercih edeceklerini ekliyor.

    Leave Your Comment Here