Sony’den Yeni Elektrikli Araç; Bu Kez Bir SUV!

Sony’den Yeni Elektrikli Araç; Bu Kez Bir SUV!

CES 2020’de Vision-S 01 adlı elektrikli sedan konseptini tanıtarak teknoloji alemini şaşkınlığa uğratan Sony, bizlere de elektrikli araç pazarına giriş yapacağını direkt olarak düşündürmüştü. Fakat Japon teknoloji devi olan bu söz konusu prototipi yalnızca teknolojilerini sergilemek amacıyla geliştirdiğini de açıklamıştı.

Sony Vision-S 02 Özellikleri ile Bize Neler Sunacak?

Bakıldığı zaman geçtiğimiz yıl Vision-S 01’in yollarda test edildiğine şahit olunca Sony’nin karar değiştirebileceğini az da olsa anlamıştık. Bugün ise Sony, söz konusu konu ile ilgili artık emin konuşabileceğimiz bir adım attı. CES 2022’de ikinci elektrikli araç konsepti Vision-S 02’yi de tanıttı. Elektrikli bir SUV olan bu Vision-S 02, sedan kadar tasarım konusunda şık görünmekte.

Sony Vision-S 02, sedan ile aynı platformu kullanmakta. 7 kişilik bir yaşam alanı sunan SUV konseptinin uzunluk oranı 4895 mm, genişliği 1930 mm, yüksekliği 1650 mm ve aks mesafesi ise de 3030 mm olarak açığa çıktı. Bu ölçülerle Tesla Model Y ile Model X arasında da konumlandırabiliriz. Aracın genel ağırlığı ise 2480 kilogram durumunda.

Sony’nin elektrikli araç prototiplerinde 360 derece görüş mesafesi sunan oldukça fazla sensör mevcut. Bunlar arasında yüksek hassasiyetli, yüksek oranda çözünürlüklü, geniş dinamik aralığa sahip CMOS görüntü sensörleri ve LiDAR sensörleri de bulunmakta. Bu sayede araç, çevresini üç boyutlu bir şekilde görmekte. Sony, şu an itibariyle Avrupa’da Seviye 2+ gelişmiş sürücü asistan sistemlerinin halka açık yollarda ortaya çıkarılması için işlevsel doğrulama testleri yürüttüğünü de duyurdu.

Sony gibi harika teknolojik gelişmeler ile gündemde olabilmek için siz de Wookweb Creative Agency ile irtibatta kalabilirsiniz.

 

 

    Leave Your Comment Here